Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... Onorariu provizoriu proces suspendat
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

Onorariu provizoriu proces suspendat

am incasat onorariul provizoriu pentru o contraexpertiza, unul dintre experti a refuzat lucrarea si urma sa se numeasca un alt expert dar la acel termen de judecata, procesul s-a suspendat. ce se intampla cu onorariul provizoriu incasat? il restitui acum s-au astept sa mi se solicite?
Asteptati sa vedeti ce se intampla.
Legea expertilor ce prevede in aceste situatii?
Nimic...
Daca ati efectuat inspectia, ati elaborat Raportul de expertiza si ati incasat onorariul, nu restituiti nimic
Cum ati reusit sa incasati onorariul provizoriu?
Ati realizat contraexpertiza dispusa?
Baza legala a returnarii platii nu poate fi decat o dispozitie a aceleias instante care a aprobat plata onorariului definitiv.
opreas, utilizator
nu am intocmit raportul de expertiza pentru ca trebuia numita si a treia persoana la contraexpertiza lucru care nu s-a mai intamplat.
In hotararea de suspendare a procesului, instanta trebuia sa se pronunte si in legatura cu onorariul provizoriu platit deja de catre partea careia i s-a incredintat expertiza.
Daca nu ati efectuat contraexpertiza este curios cum ati putut incasa onorariul provizoriu, in conditiile in care sumele se depun in contul Biroul local pentru expertize tehnice judiciare, pe numele expertului, iar BLETJ face platile numai dupa ce primeste documente de la instanta de judecata, unul din documente fiind incheierea de sedinta prin care se da hotararea in cauza respectiva si se dispune inclusiv plata onorariului plus cheltuieli catre expert/ experti.
Procesul fiind doar suspendat, se va relua la o data stabilita de catre instanta, la cererea partii interesate, daca sunt indeplinite conditiile solicitate de partile in proces/ instanta (in speta - nominalizarea a 3 experti pentru contraexpertiza).