Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... costul unui mc de AC in conditiile in care exista ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

costul unui mc de AC in conditiile in care exista centrala de bloc

Buna ziua ,
as dori sa stiu , desi a mai fost un subiect asemanator, cam la cat ajunge costul final, catre consumator, al unui mc de AC in conditiile in care exista centrala de bloc si APANOVA livreaza catre utilizator apa rece??
Daca aveti centrala de bloc pe gaz, platiti apa rece si gazul. Apa calda o produceti singuri, nu?
da , se incalzeste prin centrala de bloc
asa mi se pare normal, numai ca din cate am observat administratorul calculeaza cu 10,00 si ceva / mc de ac, este legal?
Daca platiti apa rece si gazul si pe deasupra platiti si apa calda, nu e deloc ok; adica apa calda o platiti in plus si nu ar trebui sa va incaseze nimic pt. apa calda, pentru ca nu vi se furnizeaza de catre Apanova, o produceti in regie proprie prin centrala de bloc folosind apa rece si gazul. Solicitati lamuriri administratorului.

E ca si in cazul centralei de apartament. In momentul cand iti pui centrala, te debransezi de la apa calda la comun pentru ca iti produci singur apa calda si platesti numai apa rece si gaz.
Jurist TM, utilizator
Pretul mc de AC variaza in functie de cantitatea de Gcal folosite la incalzirea unui mc de AR.
La furnizorul RADET AC ajunge sa coste in jur de 7,50 lei - 8,50 lei / mc....ceva in jurul acestei valori, depinzand si de anotimp sau de conditiile tehnice.

Cred ca in cazul dv. e posibil sa ajungeti la 10 lei / mc daca apa calda ajunge la temperaturi foarte mari., fiind produsa in centrala termica de bloc.