Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... speta succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

speta succesiune

Buna ziua. Speta este următoarea: bunicul meu a decedat in 2008. La acel moment s-a făcut o succesiune în urma căreia au rezultat 4 moştenitori: bunica(soţia defunctului), unchiul , ca fiu, eu şi fratele meu ca nepoţi, tata fiind decedat la acea dată.În 2009 a murit unchiul iar în 2010 a murit şi bunica. Menţionez că unchiul a fost căsătorit şi nu a avut copii şi nu s+afăcut succesiune după decesul lui. Acum am vrea să facem succesiunea după bunica iar întrebarea (una din multele) este dacă matuşa (soţia unchiului decedat ) este moştenitoare a ceea ce a moştenit unchiul în urma succesiunii după bunicul.Dar în urma morţii bunicii moşteneşte ceva? Noi (eu şi fratele meu)suntem moştenitori după unchiul? Am putea să facem în aşa fel încât în urma succesiunilor eu şi fratele meu să rămânem moştenitori după bunici iar mătuşa după soţul ei? Multumesc pentru ajutor.
buna ziua. este o speta interesanta.
raspunsul meu la problema dvs. dat un pic in graba este urmatorul:
1. Avand in vedere faptul ca unchiul dvs. nu a avut copii si a fost casatorit, sotia supravietuitoare vine in concurs cu ascendentii privilegiati (bunica dvs. pentru era in viata la data decesului unchiului) si cu colateralii privilegiati (in acest caz nepotii adica dvs. si fratele dvs.). Astfel sotia unchiului dvs. are drept la o treime din ceea ce a mostenit unchiul dvs. de la talal sau (bunicul dvs.).
2. In urma bunicii, sotia supravietuitoare a unchiului dvs. nu are drept la mostenire avand in vedere faptul ca acesta este predecedat si nu a avut copii.
3.Dvs. si fratele dvs. sunteti mostenitori dupa unchiul dvs. asa cum am aratat la punctul 1.
4. In urma unui partaj succesoral sau voluntar puteti dispune de bunurile din masa succesorala asa cum doriti dvs. Impartirea succesorala este stricta astfel aceasta doleanta a dvs. se poate realiza numai printr-un partaj ulerior.

In speranta ca am fost suficient explicit,
Va doresc o zi buna si mult succes.
matusa dvs nu are vocatie succesorala la mostenirea ramasa dupa bunica dvs.singurii mostenitori sunteti dvs si fratele.