Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Eliberarea certificatului de inmatriculare in urma ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Eliberarea certificatului de inmatriculare in urma modificarii unor date ale proprietarului

Mi-am cumparat o masina acum 2 ani inainte sa ma casatoresc si este trecuta pe numele de fata,Olteanu, iar acum ma numesc Stoica.Si intrebarea mea este..trebuie trecuta masina acum pe numele de casatorie sau o pot lasa pe numele de fata,Olteanu, fara nici o problema??si daca nu o trec ce se intampla???
va trebui sa schimbati certificatul de inmatriculare

Eliberarea certificatului de inmatriculare in urma modificarii unor date ale proprietarului
Documente necesare:
- Cartea de identitate a vehiculului avand aplicata folia de secretizare (original si copie)
- Fisa de inmatriculare dactilografiata si semnata de proprietar .

- Vechiul certificat de inmatriculare si anexa acestuia cu dovada de efectuare a inspectiei tehnice periodice in termen de valabilitate. In lipsa inspectiei tehnice periodice valabile se poate da curs solicitarii fara a se inscrie nimic in anexa noului certificat de inmatriculare.
- Documentul care atesta modificarea datelor fata de cele inscrise in vechiul certificat de inmatriculare, respectiv:
– Actul de identitate pentru modificarea datelor persoanelor fizice (nume, prenume, domiciliu)

– Chitanta de plata a contravalorii certificatului de inmatriculare
– Documentul de identitate al solicitantului (original si copie)

In cazul in care detinatorul, nu se poate prezenta la ghiseu, acesta poate fi reprezentat de catre o alta persoana, pe baza unei procuri notariale speciale.