avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 741 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Eliberarea certificatului de inmatriculare in urma ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Eliberarea certificatului de inmatriculare in urma modificarii unor date ale proprietarului

Mi-am cumparat o masina acum 2 ani inainte sa ma casatoresc si este trecuta pe numele de fata,Olteanu, iar acum ma numesc Stoica.Si intrebarea mea este..trebuie trecuta masina acum pe numele de casatorie sau o pot lasa pe numele de fata,Olteanu, fara nici o problema??si daca nu o trec ce se intampla???
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 18:21, 18 Noiembrie 2010
va trebui sa schimbati certificatul de inmatriculare

Eliberarea certificatului de inmatriculare in urma modificarii unor date ale proprietarului
Documente necesare:
- Cartea de identitate a vehiculului avand aplicata folia de secretizare (original si copie)
- Fisa de inmatriculare dactilografiata si semnata de proprietar .

- Vechiul certificat de inmatriculare si anexa acestuia cu dovada de efectuare a inspectiei tehnice periodice in termen de valabilitate. In lipsa inspectiei tehnice periodice valabile se poate da curs solicitarii fara a se inscrie nimic in anexa noului certificat de inmatriculare.
- Documentul care atesta modificarea datelor fata de cele inscrise in vechiul certificat de inmatriculare, respectiv:
– Actul de identitate pentru modificarea datelor persoanelor fizice (nume, prenume, domiciliu)

– Chitanta de plata a contravalorii certificatului de inmatriculare
– Documentul de identitate al solicitantului (original si copie)

In cazul in care detinatorul, nu se poate prezenta la ghiseu, acesta poate fi reprezentat de catre o alta persoana, pe baza unei procuri notariale speciale.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum procedez daca mi-am schimbat numele si domiciliul dar actele masinii sunt pe numele vechi? papyto papyto mi-am schimbat numele si domiciliu (am schimbat toate actele buletin permis) talonul masini a ramas pe vechiul nume si vechea adresa cum trebuie sa procedez ... (vezi toată discuția)
Preschimbare talon amr amr buna ziua,am o masina inscrisa in bucuresti si adresa mea noua e in ilfov,daca schimb certificatul de inmatriculare trebuie radiata de la politie bucuresti sau ... (vezi toată discuția)
Refacerea certificatului de inmatriculare Anton25 Anton25 Am uitat certificatul de inmatriculare in pantaloni si am bagat pantaloni la spalat Cand mi-am adus aminte de certificat era prea tarziu A mai ramas din el ... (vezi toată discuția)