Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... vinzare proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

vinzare proprietate

ESTA LEGAL SA VINZI O PROPRIETATE SOCRILOR TAI?, BINE-NTELES CU ACORDUL SOTIEI.
De ce sa nu fie legal?!

Doar ca ati putea da mai multe detalii, de ce ati dori sa faceti asta? actul poate fi atacat, in conditiile legii, de creditorii chirografari etc.
Ce inseamna creditori chirografari?
Vreau sa plec din tara de aceea vreau sa-mi vind proprietatea.
Atunci e in regula, puteti vinde cui doriti.

Mai sus ma refeream la situatia in care ati fi avut datorii, nu ati fi garantat cu nimic, atunci creditorii care nu au nici o garantie ( se numesc chirografari) ar fi putut sa atace actul sa il revoce si sa isi recupereze paguba.

Din prea mult drag pentru drept civil -obligatii =D>=D>=D>