avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 545 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... vinzare proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

vinzare proprietate

ESTA LEGAL SA VINZI O PROPRIETATE SOCRILOR TAI?, BINE-NTELES CU ACORDUL SOTIEI.
Cel mai recent răspuns: Dumitru Beniamin Hotea , Consilier juridic 23:48, 18 Noiembrie 2010
De ce sa nu fie legal?!

Doar ca ati putea da mai multe detalii, de ce ati dori sa faceti asta? actul poate fi atacat, in conditiile legii, de creditorii chirografari etc.
Ce inseamna creditori chirografari?
Vreau sa plec din tara de aceea vreau sa-mi vind proprietatea.
Atunci e in regula, puteti vinde cui doriti.


Mai sus ma refeream la situatia in care ati fi avut datorii, nu ati fi garantat cu nimic, atunci creditorii care nu au nici o garantie ( se numesc chirografari) ar fi putut sa atace actul sa il revoce si sa isi recupereze paguba.
Mai sus ma refeream la situatia in care ati fi avut datorii, nu ati fi garantat cu nimic, atunci creditorii care nu au nici o garantie ( se numesc chirografari) ar fi putut sa atace actul sa il revoce si sa isi recupereze paguba.


Din prea mult drag pentru drept civil -obligatii =D>=D>=D>

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract de donatie unui minor addict0204 addict0204 [quot]acum 5 ani , eu si sotul meu am donat apartamentul ficei noastre care este minora. suntem persoane juridice , deasemeni avem credite la banca . vreau sa ... (vezi toată discuția)
Atacarea unui contract de donatie tania10 tania10 imi puteti spune,va rog,in cazul in care o persoana isi doneaza imobilul catre cineva din familie si creditorul chirografar al donatorului afla de aceasta ... (vezi toată discuția)
Executare proprietate tudora tudora Sunt proprietar al unui apartament impreuna cu inca 2 persoane, o banca la care sunt restant imi poate pune sechestru pe suprafata detinuta de mine? Poate fi ... (vezi toată discuția)