avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 542 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... dreptul muncii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

dreptul muncii

Fiind bugetara as vrea sa stiu cat concediu fara plata as putea legal sa-mi iau. Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:05, 19 Noiembrie 2010
HG nr.250/1992 prevede urmatoarele referitor la Concediul fara plata
Art. 25. - (1) salariatii din administratia publica, din regiile autonome cu specific deosebit si din unitatile bugetare au dreptul la concedii fara plata, a caror durata insumata nu poate depasi 90 de zile lucratoare anual, pentru rezolvarea
urmatoarelor situatii personale:
a) sustinerea examenului de bacalaureat, a examenului de admitere in institutiile de invatamant, curs seral sau fara frecventa, a examenelor de an universitar, cat si a examenului de diploma, pentru salariatii care urmeaza o forma de invatamant superior, curs seral sau fara frecventa;
b) sustinerea examenului de admitere la doctorat, a examenelor de doctorat sau a tezei de doctorat, in cazul salariatilor care nu beneficiaza de burse de doctorat;
c) prezentarea la concurs in vederea ocuparii unui post in alta unitate.
(2) Salariatii au dreptul la concedii fara plata, fara limita prevazuta la alin. (1), in urmatoarele situatii:
a) ingrijirea copilului bolnav in varsta de peste 3 ani, in perioada indicata in certificatul medical; de acets drept beneficiaza atat mama salariata, cat si tatal salariat, daca mama copilului nu beneficiaza, pentru aceleasi motive, de concediu
fara plata;
b) tratament medical efectuat in strainatate pe durata recomandata de medic, daca cel in cauza nu are dreptul, potrivit legii, la indemnizatiile pentru incapacitate temporara de munca, precum si pentru insotirea sotului sau, dupa caz, a sotiei ori a unei rude apropiate - copil, frate, sora, parinte, pe timpul cat acestia se afla la tratament in strainatate -, in ambele situatii cu avizul obligatoriu al Ministerului Sanatatii.
(3) Concedii fara plata pot fi acordate si pentru interese personale, altele decat cele prevazute la alin. (1).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu fara plata -bugetari! florinsadova florinsadova In cazul personalului contractual, solicitarea unui concediu fara plata pentru rezolvarea unor probleme personale se poate aproba din punct de vedere ... (vezi toată discuția)
Concediu fara plata biamaria biamaria Buna seara!In ce conditii se acorda concediul fara plata si care este perioada pe care il poti obtine? (vezi toată discuția)
Dreptul la concediu fara plata al personalului contractual in adm publica locala adela_mrn adela_mrn Sunt personal contractual, lucrez din ianuarie 2011 la o primarie, vreau sa plec 6 luni in strainatate si mi s-a spus ca nu am dreptul decat la 90 de zile pe ... (vezi toată discuția)