Forum Discuţii juridice Executare silită hotarare definitiva si executorie ce inseamna
Discuție deschisă în Executare silită

hotarare definitiva si executorie ce inseamna

ce inseamna hotarare definitiva si executorie? Este trecut recurs 10 zile si stampila rotunda cu inscris TRIBUNALUL BRASOV ROMANIA
Nu mai trebuie achitata nicio taxa sau alta stampila de executare , orice altceva
Executorie este o hotărâre judecătorească ce poate fi pusă în executare, de regulă, numai dacă a rămas definitivă ori a devenit irevocabilă şi a fost respectată procedura învestirii cu formula executorie, adica fie nu a mai fost execitata calea de atac si a ramas definitiva, fie a devenit irevocabila, deci, mai dureaza o perioada de timp pana cand se poate investi, dar este nevoie de formula executorie pentru a fi pusa in executare silita.
In cazul dvs. hotararea data este definitiva si executorie , adica poate fi pusa in executare imediat. Nu este insa si irevocabila . Ea poate deveni irevocabila dupa expirarea termenului de recurs , daca nu a fost atacata , sau recursul a fost respins.