avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 212 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Un sfat daca se poate!
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Un sfat daca se poate!


--------------------------------------------------------------------------------

Buna ziua tuturor!
Am si eu o fetita de 1an si 2luni,tatal nici macar nu a avut bunul simt sa o recunoasca pe fetita la nastere si am inregistrat-o singura,ptr ca eram inca casatoriti.El acum m-a dat in judecata ptr drept de vizitasi am avut prima chemare in instanta pe 19 februarie.
As dori sa va intreb,dumneavoastra ce credeti legea ii v-a da vreun drept sa ia fetita la el in vizite fiind asa mica va rog dati-mi un sfata sunt disperata,el nu avrut sa stie de acest copil pana acum.Tin sa precizez ca de anul trecut dupa ce am nascut fetita,sunt divortata de el si fetita mi-a fost incredintata mie iar el imi plateste pensie alim.
Va multumesc si astept parerile voastre poate v-ati confruntat cu asa ceva,o zi buna si sa va traiasca puiii la toata lumea,fetita mea e darul cel mai de pret,si nu as suporta ca el sa o ia la el ptr ca a tot afirmat ca nu este copilul lui,va multumesc si astept un raspuns de la voi!
_________________

Cel mai recent răspuns: Liliana Gradinaru , Avocat 12:47, 20 Martie 2008
Da, o sa aiba dreptul sa-si viziteze fetita.
Are dreptul sa-si viziteze copilul dar dvs puteti cere in instanta sa i se acorde acest drept o data pe luna , cate o ora si la domiciliul dvs, nu sa-l ia el la domiciliul lui, dat fiind varsta frageda a copilului.
Data fiind varsta frageda a copilului d-voastra puteti solicita in aparare un program redus de vizitare ( 2, 3 ore intr-o zi stabilita de vizita) precum si faptul ca vizitare sa aiba loc la domiciliul minorei.
Oricum dreptul tatalui la legaturile personale cu minora nu va putea fi negat de catre nimeni, acesta ,avand dreptul cand cop[ilul va fi mai mare sa solicite modificarea programului de vizitare, stabilit acum, in sensul de a o lua la domiciliul lui, pe perioada week-end-ului sau a concediului.
Doar in situatia in care dovediti ca tatal prezinta un real pericol pentru minora , sau are un comportament deviant puteti spera la o ingradire a dreptului de vizita
Doamna,
Va simtiti disperata... in alt sens decat cel normal, nu?
Sunteti disperata ca aceste relatii cu fetita sa nu se opreasca la un moment dat, sunteti disperata ca sa nu sufere copila ca nu are tata... In niciun caz nu sunteti disperata ca tatal vrea sa-si vada copila, nu?:-/
Adica, nu sunteti disperata ca fata dv. ar vedea, astfel, si o imagine masculina constanta in viata ei, ca ar avea un model de barbat si ca nu ar ajunge sa cada in bratele primului care ii spune doua minciuni, tocmai pentru ca a avut un model de barbat in viata, nu?

Nu sunteti disperata ca tatal vrea fetita la el la domiciliu desi are numai un anisor, ceea ce inseamna poate, si pentru el, nopti nedormite? Caci astfel, se va forma o relatie intre copil si tata, daca el e dispus ince de acum sa faca eforturi pentru copil... si relatia are sanse mult mai mari sa fie una benefica pentru fata daca incepe atat de devreme...

Nu sunteti disperata ca tatal s-a trezit, poate doar ca s-a intamplat asa de tarziu, nu?

In rest insa, sunteti foarte fericita ca se intampla asta... sper, pentru copilul dv. Caruia, am incredere, ii vreti binele mai presus de semntimentele dv. ranite... De ce nu-i permiteti vizitarea fetitei fara hotarare judecatoreasca? Ca ar fi normal asa...

Va doresc numai bine si... un copil cu mama si tata, chiar daca nu neaparat casatoriti sau in aceeasi casa! Este extraordinar de important pentru fetita!
ce tata poate fi un om care nici macar nu e miscat de venirea pe lume a unui suflet, macar sa se deranjeze putin si sa o ajute pe mamica lauza declarandu-si propriul copil? ce-i va spune cand va fi mare "la inceput nu mi-a pasat de tine nici sa te decar, dar mi-am amintit dupa un an jumate ...."

Alte discuții în legătură

Va rog un sfat! roxi_roxana roxi_roxana Buna ziua ,as dori daca puteti sa ma lamuriti intr-o problema! Am avut prima infatisare la tribunal cu fostul sot,ptr drept de vizita,minora are 1an,iar acum ... (vezi toată discuția)
Ce putem face pentru o viata linistita? diana lazar diana lazar Am mai pus o intrebare la aceasta sectiune si intr-unul din raspunsuri am fost informata ca tatal are dreptul sa isi viziteze copilul minor desi la divort nu a ... (vezi toată discuția)
Ajutor roxi_roxana roxi_roxana Buna seara! Ma numesc roxana sunt din brasov si am si eu o problema! Sunt divortata si am o fetita de un an si doua luni. Tatal fetitei este fostul sot, nici ... (vezi toată discuția)