Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii sporuri acordate pensionarilor angajati
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

sporuri acordate pensionarilor angajati

Buna ziua. Ma confrunt cu o situatie la care nimeni nu imi ofera un raspuns cert. Adica: Se poate acorda spor de vechime maxim, 25% unui nou angajat la o institutie bugetara, in conditiile in care acest angajat a lucrat in cadrul armatei si este pensionat pentru limita de varsta anterior incheierii acestui contract individual de munca. M-am consultat si cu expert contabil care imi spune ca nu poate beneficia de spor maxim deoarece este pensionat, iar cei de la ITM spun ca pot sa ii acord sporul fara nicio problema. Mi se pare total gresit sa ii acord un spor maxim, ci, din contra, el va beneficia de spor de vechime minim dupa 6 luni de la angajare in cadrul institutiei. Cum sa procedez?#-o
Conform O.G. 10/2008 se pot acorda, astfel:
ART. 22
(1) Pentru acordarea sporului de vechime în muncă, angajatorul va lua în considerare integral şi perioadele lucrate anterior în alte domenii de activitate decât cele bugetare.
(2) Pensionarii pentru limită de vârstă care se angajează pe baza unui contract individual de muncă în sectorul bugetar, potrivit legii, beneficiază de sporul de vechime corespunzător vechimii în muncă dobândite în întreaga activitate.
potrivit art.7 alin.6 din Hg nr.281/1993 cu privire la salarizarea personalului din unităţile bugetare, p
pensionarii pentru limită de vârstă, care se reangajează în muncă potrivit legii, beneficiază de sporul de vechime corespunzător vechimii în muncă, dobândită după data pensionării.
DACA:
Conform O.G. 10/2008 se pot acorda, astfel:
ART. 22
(1) Pentru acordarea sporului de vechime în muncă, angajatorul va lua în considerare integral şi perioadele lucrate anterior în alte domenii de activitate decât cele bugetare.
(2) Pensionarii pentru limită de vârstă care se angajează pe baza unui contract individual de muncă în sectorul bugetar, potrivit legii, beneficiază de sporul de vechime corespunzător vechimii în muncă dobândite în întreaga activitate.
SI DACA:
potrivit art.7 alin.6 din Hg nr.281/1993 cu privire la salarizarea personalului din unităţile bugetare, p
pensionarii pentru limită de vârstă, care se reangajează în muncă potrivit legii, beneficiază de sporul de vechime corespunzător vechimii în muncă, dobândită după data pensionării. ,
ATUNCI CUM SA PROCEDEZ? Multumesc?:)