Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii cota contributie asigurari sociale sanatate persoane ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

cota contributie asigurari sociale sanatate persoane handicap

Buna ziua
va rog, pentru persoanele cu handicap salariate in ce cota se retine CASS ? specificati si temeiul legal

va multumesc
si inca o nelamurire: cota CASS se calculeaza raportata la venitul realizat de salariat sau la salariul minim pe tara?

va multumesc
In raport de gradul de incadrare in grad de handicap,in temeiul art 26 din L nr 448/2006
Persoanele cu handicap grav sau accentuat beneficiaza de a)-scutire de impozit pe veniturile din salarii si indemnizatii de natura salariala

Pe cale de consecinta ,daca nu se retine impozit ,nu se retine nici cota CASS
insa angajatorul a retinut ani de zile CASS concomitent cu scutirea de impozit aplicata in temeiul art. precizat de dvs.

daca exista si alte completari...v as fi recunoscatoare...desi consider ca se aplica retinerea CASS intr o cota parte despre care nu cunosc la ce se raporteaza , la salariul realizat de mine sau la salariul minim pe economie

va multumesc inca o data pentru atentie
singura facilitate de care beneficiaza angajatii care au certificate de handicap, este reducere la impozitul pe salarii. toate celelalte taxe se aplica la fel ca pentru orice al salariat. a fost o perioada cand se stipula retinerea la sanatate angajat sa se aplice doar la salariul minim pe economie, dar s-a revenit la 5.5% aplicat la brutul realizat
Multumesc, Cenea!

Raspunsul dvs. este cel corect.