Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire teren dobandit prin mostenire.
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire teren dobandit prin mostenire.

Fratele meu a decedat acum doua luni. Nu are copii si eu sunt singura sora. Parintii nostri nu mai traiesc.

Cumnata mea vrea sa facem succesiunea si pentru un teren de 2,5 ha mostenit de fratele meu de la mama mea. Cum se va imparti acest teren intre mine si cumnata mea?

Va multumesc.
Intucat terenul a fost dobandit de frate prin mostenire, dvs. aveti o cota de 1/2, cumnata o cota de 1/2.
Terenul intra in masa succesorala, iar la mostenire vin astfel: sotia fratelui cu 1/3 si dvs. 2/3.

Sora face parte din clasa a II-a de mostenitori, iar cand sotul supravietuitor vine la mostenire cu mostenitori din aceasta clasa, are o cota de 1/3.

Sper sa nu gresesc...
Ana Mocanu, utilizator
Legea 319/1944 privind drepturile sotului supravietuitor

ART. 1

Sotul supravietuitor mosteneste din averea celuilalt sot dupa cum urmeaza:
a) cand vine la sccesiune cu copiii legitimi si recunoscuti sau numai cu unii din ei, ori cu descendentii lor, mosteneste o patrime;
b) cand vine la succesiune in concurs cu tatal si mama defunctului, ori numai cu unul din ei, in ambele cazuri impreuna cu fratii si surorile sotului incetat din viata si descendentii lor, sau numai cu unul din ei, mosteneste o treime;
c) cand vine la succesiune cu tatal si mama defunctului, ori numai cu unul dintre ei, sau numai cu fratii si surorile acestuia si descendenti de-ai lor, ori numai cu unii dintre ei mosteneste o jumatate;
d) cand vine la succesiune cu ceilalti ascendenti sau colaterali pana la gradul al IV-lea inclusiv, mosteneste trei patrimi;
e) in lipsa rudelor mai sus aratate, sotul supravietuitor mosteneste averea intreaga.
Cota ce va revine dvs in calitate de sora este de 1/2 din averea fratelui. Averea fratelui este formata si din cota de 1/2 din terenul mostenit de la parinti.
Deci, dupa fartele dvs va revine cota de 1/2 din cota de 1/2, adica 1/4, care impreuna cu cota mostenita de dvs de la parinti din acest teren (1/2) face (1/4 +1/2) exact 3/4
Prin urmare dvs va revine 3/4 din acest teren si cumnatei dvs 1/4.
ovi_dragomir a scris:

Legea 319/1944 privind drepturile sotului supravietuitor

ART. 1

Sotul supravietuitor mosteneste din averea celuilalt sot dupa cum urmeaza:
a) cand vine la sccesiune cu copiii legitimi si recunoscuti sau numai cu unii din ei, ori cu descendentii lor, mosteneste o patrime;
b) cand vine la succesiune in concurs cu tatal si mama defunctului, ori numai cu unul din ei, in ambele cazuri impreuna cu fratii si surorile sotului incetat din viata si descendentii lor, sau numai cu unul din ei, mosteneste o treime;
c) cand vine la succesiune cu tatal si mama defunctului, ori numai cu unul dintre ei, sau numai cu fratii si surorile acestuia si descendenti de-ai lor, ori numai cu unii dintre ei mosteneste o jumatate;
d) cand vine la succesiune cu ceilalti ascendenti sau colaterali pana la gradul al IV-lea inclusiv, mosteneste trei patrimi;
e) in lipsa rudelor mai sus aratate, sotul supravietuitor mosteneste averea intreaga.

Asa e.

Multumesc frumos.