Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Statutul militarilor permite concediul fara plata?
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Statutul militarilor permite concediul fara plata?

Buna ziua!
Va rog sa ma ajutati daca statutul militarilor permite concediul fara plata pt motive personale? inclusiv parasirea tarii in aceasta perioada si pt cat timp?
Multumesc anticipat
Conform Legii nr.80/1995 cadrele militare au drepturile stipulate mai jos ,care se refera la concediile si permisiile de care acestea pot beneficia pe timp de pace:

Art. 14
In timp de pace, cadrele militare in activitate au dreptul la concediu de odihna, concediu de odihna suplimentar pentru activitate in locuri de munca cu conditii deosebite - vatamatoare, grele sau periculoase - si la concediu de studii.
Regulile privind durata si acordarea concediului de odihna, concediului de odihna suplimentar si a concediului de studii, precum si compensarea in bani a concediului de odihna neefectuat se stabilesc prin hotarire a Guvernului.

Art. 15
Femeile, cadre militare in activitate, au dreptul la concediu de maternitate si la concediu pentru ingrijirea copilului, in conditiile stabilite prin ordin al ministrului apararii nationale, pe baza dispozitiilor legale aplicabile pe plan national.
De asemenea, femeile, cadre militare in activitate, beneficiaza de pauze pentru alimentarea si ingrijirea copilului, precum si de alte drepturi prevazute de lege pentru femeile salariate din administratia publica.

Art. 16
Cadrele militare in activitate care urmeaza cursurile de zi ale institutiilor de invatamint superior beneficiaza, in locul concediilor de odihna , de vacante, conform programelor de invatamint ale institutiilor respective si ordinului ministrului apararii nationale.

Art. 17
Pentru rezolvarea unor situatii personale sau familiale deosebite, cadrelor militare in activitate, precum si celor in rezerva, pe timpul cit sint concentrate sau mobilizate in unitati militare, li se pot acorda permisii.
Durata permisiilor si comandantii care au dreptul sa le aprobe se stabilesc prin regulamentele militare.

Art. 18
Timpul acordat pentru permisii, scutiri si concedii medicale nu se scade din durata concediului anual de odihna sau a concediului de odihna suplimentar.

Radu Gabrian, Mediator