Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... taxa timbru partaj
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

taxa timbru partaj

Buna seara,

Este adevarat ca incepand cu 26.11.2010 se va elimina taxa de timbru de 3% in procesul de partaj ? Ce se intampla cu taxele deja platite, se pot recupera ?
Multumesc
Nu, legea 202/2010 nu a eliminat taxa de partaj de 3 %.
Dimpotriva in cazul tranzactiilor nu se vor mai restitui taxele de timbru.
Art. XVI. - Alineatul 2 indice 1 al articolului 23 din Legea nr. 146/1997 privind taxele judiciare de timbru, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 173 din 29 iulie 1997, cu modificarile si completarile ulterioare, se abroga.
MARTA SIMONA PETRE, Avocat