Forum Discuţii juridice Executare silită Investire BO - debitor din Gaesti
Discuție deschisă în Executare silită

Investire BO - debitor din Gaesti

Sunt creditor din Iasi si vreau sa investesc cu formula executorie doua BO a unui debitor din Gaesti. Fac cererea si o depun la instanta Judecatoriei Gaesti?
Buna ziua,

Puteti sa transmiteti cerera de investire catre Judecatoria Gaesti, cate una pentru fiecare B.O. impreuna cu B.O. - ul in original si o copie fata verso plus documentele de refuz, in copie, primite de la banca.

Puteti sa transmiteti cererile prin Posta Romana cu confirmare de primire.

CPC spune
Art. 371^1
Obligatia stabilita prin hotararea unei instante sau printr-un alt titlu se aduce la indeplinire de bunavoie.
Instanta incuviinteaza executarea silita prin incheiere data in camera de consiliu, fara citarea partilor. Incheierea prin care presedintele instantei admite cererea de incuviintare a executarii silite nu este supusa nici unei cai de atac. Incheierea prin care se respinge cererea de incuviintare a executarii silite poate fi atacata cu recurs de catre creditor, in termen de 5 zile de la comunicare.
Executarea silita are loc pana la realizarea dreptului recunoscut prin titlul executoriu, achitarea dobanzilor, penalitatilor sau a altor sume, acordate potrivit legii prin acesta, precum si a cheltuielilor de executare.

Succes,
ContSters160568, utilizator
Pot plati taxa de timbru prin OP ? Cum aflu contul in care fac plata taxei de timbru?
vezi ca platesti in contul primariei de la tine din Iasi pt ca se fac venit la bugetul local al creditorului.

Smochina e pe dinafara. El iti zice de incuviintare, tu zici de investire. Ma rog :)
godot, utilizator
Dar in legea taxei de tb, se spune clar: plata taxei se face la dom. debitorului.
De ce as plati la Iasi?
godot a scris:

vezi ca platesti in contul primariei de la tine din Iasi pt ca se fac venit la bugetul local al creditorului.

Smochina e pe dinafara. El iti zice de incuviintare, tu zici de investire. Ma rog :)

Buna ziua,

Rectific mesajul postat.
Intradevar m-am grabit cand am postat, si am vorbit si de incuvintare, fara a face o precizare.

Taxa de timbru se achita la Iasi. Sunteti debitoarea obligatiei de plata a texei de timbru, deci la sediul dumneavoastra, nu are nici o legatura cu partile din dosar. Taxa se achita la sediul/domicilul dumeavoastra.
Da se poate achita prin OP taxa de timbru, in contul de Trezorerie al Primariei Iasi. Vedeti ca este un cont special de taxe pe care vi-l pot fruniza cei de la Trezorerie.
ContSters160568, utilizator