Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Decont TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Decont TVA

Daca am o achizitie intracomunitara de prestari servicii iar prestatorul este inregistrat in scopuri de tva in statul membru, in dec TVA aceasta achizitie o voi trece doar la rd 7 (care este pereche cu rd 19) sau si la rd 7.1 si 7.1.1 (respectiv 19.1, 19.1.1).
Multumesc.
carsim4, utilizator
Atentie la registrul operatorilor comnitari care nu de mult s-a introdus, nu stiu exact dar e bine sa va documentati cu pv. la tva si achizitii din comunitate.
Suntem inscrisi in reg op intracomunitari, aceasta ach am declarat-o in 390. Ce nu imi este clar este la ce randuri o trec in dec 300.
7, 7.1, 7.1.1 si 19, 19.1, 19.1.1.
Multumesc pt raspuns. Asa am inteles si eu dar mai doream o opinie.