avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 519 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Decont TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Decont TVA

Daca am o achizitie intracomunitara de prestari servicii iar prestatorul este inregistrat in scopuri de tva in statul membru, in dec TVA aceasta achizitie o voi trece doar la rd 7 (care este pereche cu rd 19) sau si la rd 7.1 si 7.1.1 (respectiv 19.1, 19.1.1).
Multumesc.
Ultima modificare: Miercuri, 24 Noiembrie 2010
carsim4, utilizator
Cel mai recent răspuns: carsim4 , utilizator 18:36, 24 Noiembrie 2010
Atentie la registrul operatorilor comnitari care nu de mult s-a introdus, nu stiu exact dar e bine sa va documentati cu pv. la tva si achizitii din comunitate.
Suntem inscrisi in reg op intracomunitari, aceasta ach am declarat-o in 390. Ce nu imi este clar este la ce randuri o trec in dec 300.
7, 7.1, 7.1.1 si 19, 19.1, 19.1.1.
Multumesc pt raspuns. Asa am inteles si eu dar mai doream o opinie.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Decont tva JENIFER JENIFER S-a achizitionat in august un autoturism din germania pentru care se aplica taxarea inversa (coduri valide de tva pt cumparator si vanzator).Masina nu va fi ... (vezi toată discuția)
Factura servicii intracomunitare helenita helenita Buna ziua, La o factura de servicii intracomunitare, taxare inversa, platitorul este inregistrat in scopuri de tva in Irlanda, am decl 390 cu suma din ... (vezi toată discuția)
Leasing extern MARY081968 MARY081968 Unde pot citi despre prevederi cu privire la ach in leasing autovehicule din Austria, in d390 nu trebuie declarata fact invoice initiala , nici comisionul si ... (vezi toată discuția)