avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 154 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... permis ridicat abuziv
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

permis ridicat abuziv

pe scurt :
Zi de targ auto la iesire din oras . Strada ingusta si dreapta , masini parcate si pe o parte si pe alta ( chiar langa semnele de oprire interzisa). Doi militieni dirijeaza circulatia . Militianul 1 , postat la intrarea intr-o parcare mare de langa targ face semnul "circulati" sau "mariti viteza" , nu ma lasa sa intru in parcare chiar daca vad , si-i arat , o duba care tocmai iesea. Merg mai departe 5 m . Militianul 2 face aceleasi semne din dreptul unei parcari mai mici . Vad loc de parcare , IAU VIRAJ STANGA PE DUPA EL si intru in parcare . Fuge dupa mine , imi spune ca imi ia permisul pe 30 de zile ca n-am respectat semnalul lui.
II dau actele , face PV si ma cheama sa semnez. Ma intreaba daca semnez , zic "nu cred ca semnez dar vreau sa vad ce scrie in PV." Se enerveaza , arunca PV si dovada de circulatie in masina politiei si pleaca in drum .Eu strig sa-mi dea dovada ca mi-a retinut permisul , imi raspunde "Am treaba " si pleaca in drum la "dirijat circulatia". Am martor.
Am cautat un prieten in targ , vin in parcare ....masina politiei plecase.
Ma duce prietenul la Politia rutiera , aflu ca este la un accident si-l gasesc la Spitalul Jud.
Merg pana acolo , dau de el , imi zice ca nu-mi da nimic ca n-am vrut sa semnez.
A doua zi , merg la Politia rutiera , dau de el , imi da dovada , semnez de primirea dovezii si -mi zice ca de fapt , n-am respectat semnalul militianului 1 si ca-mi trimite PV acasa prin Posta. Eu ii zic ca oricum ne intalnim in Instanta si am plecat .
De atunci au trecut 10 zile si nu a venit PV acasa . Dovada imi expira pe 29 . Ce pot sa fac in cazul in care nu vine pv acasa sa pot face contestatie ? sau daca vine dupa ce-mi expira dovada? . Pe dovada de circulatie scrie ca n-am respectat semnalul politistului rutier , faptul ca am semnat a fost ca sa primesc dovada nu inseamna ca sunt de acord cu ce scrie pe dovada.

Ms ca ati avut rabdare sa cititi , astept raspuns
Formulati contestatioe la instanta competenta locului constatarii contraventiei in termen de 15 zile de la sosirea la domiciliu a procesului verbal care v-a fost dresat.
Altceva nici nu aveti ce face,decat sa contestati procesul verbal,dupa ce va soseste la domiciliu
r.gabi a scris:

Formulati contestatioe la instanta competenta locului constatarii contraventiei in termen de 15 zile de la sosirea la domiciliu a procesului verbal care v-a fost dresat.
Altceva nici nu aveti ce face,decat sa contestati procesul verbal,dupa ce va soseste la domiciliu

Cu tot respectul , asta stiam , eu intreb :
1 . daca pot sa sofez in cazul in care imi expira dovada si nu ajunge PV la domiciliul meu?.
2 . daca este vreo modalitate legala sa aflu cand a fost depus PV la Posta in vederea trimiterii.
Plangerea contraventionala se depune la instanta in a carei raza teritoriala s-a savarsit contraventia, in 15 zile de la comunicarea procesului-verbal de contraventie.
Pana la comunicarea procesului-verbal nu aveti cum sa formulati plangerea.
Dupa ce veti depune plangerea contraventionala la instanta, solicitati eliberarea unui certificat de grefa cu care mergeti la politie si va ridicati permisul.
Veti putea pastra astfel permisul pana la ramanerea definitiva si irevocabila a hotararii pronuntate.
Daca plangerea dvs. va fi respinsa va trebui sa predati permisul in 15 zile de la data ramanerii definitive si irevocabila a hotararii.
Atentie!L.202/2010 care va intra in vigoare pe 26 noiembrie a eliminat posibilitatea atacarii cu recurs a hotararilor instantelor de fond in cazul plangerilor contraventionale.

simonette12 a scris:

Pana la comunicarea procesului-verbal nu aveti cum sa formulati plangerea.
Dupa ce veti depune plangerea contraventionala la instanta, solicitati eliberarea unui certificat de grefa cu care mergeti la politie si va ridicati permisul.

OK , de acord , DAR DACA P.V. NU AJUNGE ACASA LA MINE PANA EXPIRA DOVADA , POT SA CIRCUL CU MASINA??? PANA SOSESTE MULTDORITUL PROCES VERBAL DE CONTRAVENTIE
Puteti conduce atat cat aveti dovada, dupa aceea nu.
Va puteti recupera permisul conform procedurii mai sus aratate.

Alte discuții în legătură

Amenda pentru neacordare prioritate la trecerea de pietoni - plangere contraventionala bogdancovaci bogdancovaci Sa ma judec cu Politia Română??? ideea e in felul urmaritor... 15 zile dovada.... motivul \"neacordare prioritate la trecerea de pietoni\". Pe scurt, ... (vezi toată discuția)
Cum sa procedez cu politia rutiera ??? mariusbratfalean mariusbratfalean Buna ziua, Am fost oprit de Politia Rutiera (doi politisti) si mi s-a retinut permisul pentru o presupusa neacordare de prioritate. Mi s-a intocmit proces ... (vezi toată discuția)
Permis auto retinut kalinn kalinn Buna ziua, In situatia in care eram in trafic nu am observat semnalul de oprire de la un agent de circulatie,(era trafic intens), care a venit in urma ... (vezi toată discuția)