avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1249 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Perioada de proba
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Perioada de proba

Buna ziua. As dori sa-mi raspundeti si mie la o intrebare, daca se poate: in cazul in care o persoana a trecut de pe un post anagajata pe perioada determinata pe un altul pe perioada nedeterminata, mai trebuie prevazuta si perioada de proba?
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: catalina77 , utilizator 11:36, 25 Noiembrie 2010
Art 32 din Codul Muncii spune urmatoarele:

Art. 32. - (1) Pe durata executãrii unui contract individual de muncã nu poate fi stabilitã decât o singurã perioadã de probã.
(2) Prin exceptie, salariatul poate fi supus la o nouã perioadã de probã în situatia în care acesta debuteazã la acelasi angajator într-o nouã functie sau profesie ori urmeazã sã presteze activitatea într-un loc de muncã cu conditii grele, vãtãmãtoare sau periculoase.
(3) Neinformarea salariatului anterior încheierii sau modificãrii contractului individual de muncã cu privire la perioada de probã, în termenul prevãzut la art. 17 alin. (4), duce la decãderea angajatorului din dreptul de a verifica aptitudinile salariatului printr-o asemenea modalitate.
(4) Perioada de probã constituie vechime în muncã.


Alin (2) spune ca angajatul "poate" fi supus unei noi perioade de proba .... deci este optiunea angajatorului daca la schimbarea functiei unui angajat vrea sa-l supuna la o noua perioada de proba.
Daca opteaza pentru o noua perioada de proba aceasta mentiune ar trebui sa apara si pe actul aditional cu modificarea functiei.

Deci in cazul dvs. nu este nevoie de o noua perioada de proba.
Va multumesc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Perioada de proba florina_cr florina_cr daca un salariat a fost incadrat pe perioada determinata inspector de specialitate,in cadrul compartimentului contabilitate, iar acum se incadreaza perioada ... (vezi toată discuția)
Schimbare denumire functie mitabiciclista mitabiciclista Societatea la care lucrez face o reorganizare care urmareste si reduceri de personal.Calea aleasa este urmatoarea:se schimba denumirea functiei chiar daca ... (vezi toată discuția)
Perioada de proba bibipopescu bibipopescu Daca ii schimb functia unui angajat, fiind o functie cu atributii mai mari, ii schimb si salariul.Am voie sa il supun unei noi perioade de proba.Daca nu se ... (vezi toată discuția)