avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 394 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... onorariu pentru asistare in proces divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

onorariu pentru asistare in proces divort

Buna ziua,

Va rog sa imi spuneti, care este onorariul mediu perceput pentru asistare, in cazul unui divort deschis de un cetatean roman aflat in alta tara, fara partaj, minori, catre sotul aflat in Romania.

E mai bine sa astepte pana data de 1 ianuarie 2011?

Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Silvia Monica , utilizator 13:53, 25 Noiembrie 2010
Nu cred că veţi găsi un avocat care să vă spună onorariul pe care îl cere. Nu există onorarii minime sau maxime percepute de avocaţi, fiecare stabileşte onorariul cu clientul la momentul semnării contractului de asistenţă.
Onorariul avocatial se stabileste in functie de criteriile stabilite de Statutul profesiei de avocat.
Consultati un avocat, expuneti situatia pe care o aveti si astfel se va stabili onorariul.
Sa asteptati 1 ianuarie 2011 nu vad nici un motiv, decat daca doriti sa desfaceti casatoria pe cale administrativa sau la notar, prin acordul partilor, potrivit dispozitiilor legii 202/2010 care vor intra in vigoare pe 26 decembrie.
:D Ma gandeam ca pot afla o suma medie care se practica pentru un divort simplu.
Ca sa stiu daca mi se cere mult sau putin.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cat costa asistarea unui avocat la negocierea - incheierea unui contract imobiliar? cosy cosy cat costa asistarea unui avocat la negocierea - incheierea unui contract imobiliar? (vezi toată discuția)
Tarif onorariu: pensie de intretinere / incredintare minor alinn_a18 alinn_a18 Buna ziua..! Spuneti-mi va rog, cat m-ar ajunge onoraiul pentru actiunea unei pensii de intretinere si incredintarea minorului? Va multumesc..! (vezi toată discuția)