Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Ajutor de deces
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Ajutor de deces

tatal meu a fost pensionar militar (penetenciar) ,as vrea sa stiu de unde sa ne adresam pentru un ajutor de inmormantare. multumesc.
Ajutorul de deces se acordă la cerere, în cazul decesului asiguratului, soţului supravieţuitor, copilului, părintelui, moştenitorului sau oricărei alte persoane care face dovada că a suportat cheltuielile de înmormântare.
Ajutorul se achită în termen de 24 de ore de la solicitare, de către Casa de Pensii (în cazul decesului pensionarului).
Solicitantul trebuie să depună la Casa Judeţeană de Pensii cuponul de pensie ale decedatului, certificatul de deces (în original şi copie), actul de identitate al solicitantului, precum şi actul prin care reiese că solicitantul a suportat cheltuielile privind decesul asiguratului.
ajutorul e in suma de 1836 lei

Ajutorul de deces si ajutorul de inmormantare, desi marcheaza acelasi eveniment, se diferentiaza in functie de sursa din care sunt suportate. Ele pot fi cumulate de persoana indreptatita a le primi, intrucat sursele de acordare sunt diferite. Daca ajutorul de deces este un drept conferit ca urmare a calitatii de asigurat, ajutorul de inmormantare se acorda de catre un angajator din sursele proprii, respectand prevederile contractului de munca.
Ajutorul de deces
Cuantumul acordat este cel stabilit anual prin legea bugetului asigurarilor sociale de stat. Din acest punct de vedere, ajutorul de deces este un ajutor cu destinatie speciala, suportat din bugetul asigurarilor sociale de stat, si prin urmare un venit neimpozabil in temeiul art. 42 lit. a) din Codul fiscal.

ACTE NECESARE

1. În cazul în care decedatul era pensionar, iar solicitantul are calitatea de:

a. SOŢ (SOŢIE)
- cerere tip privind solicitarea drepturilor de asigurări sociale
- cupon pensie decedat
- certificat de deces (original + copie)
- acte din care să rezulte cheltuielile de deces*
- actul de identitate al solicitantului (original + copie)
- certificatul de căsătorie (original + copie)

b. FIU (FIICÃ)
- cerere tip privind solicitarea drepturilor de asigurări sociale
- cupon pensie decedat
- certificat de deces (original + copie)
- acte din care să rezulte cheltuielile de deces*
- actul de identitate al solicitantului (original + copie)
- certificatul de naştere (original + copie)
- certificatul de căsătorie (original + copie) – în cazul în care fiul (fiica) este căsătorit/ă

c. MOªTENITOR, TUTORE, CURATOR
- cerere tip privind solicitarea drepturilor de asigurări sociale
- cupon pensie decedat
- certificat de deces (original + copie)
- acte din care să rezulte cheltuielile de deces*
- actul de identitate al solicitantului (original + copie)
- actul care atestă calitatea de moştenitor, tutore, curator (original + copie)

d. NEPOT (NEPOATÃ)
- cerere tip privind solicitarea drepturilor de asigurări sociale
- cupon pensie decedat
- certificat de deces (original + copie)
- acte din care să rezulte cheltuielile de deces
- actul de identitate al solicitantului (original + copie)
* în cazul în care solicitantul nu are acte din care să rezulte cheltuielile de deces, ajutorul de deces se poate achita persoanei îndreptăţite pe baza unei declaraţii pe proprie răspundere că a suportat cheltuielile ocazionate de înmormântare.
În cuprinsul declaraţiei se va menţiona în mod expres, faptul că, persoana a luat cunoştinţă de prevederile art. 292 Cod Penal, respectiv: “declararea necorespunzătoare a adevărului, făcută unui organ sau instituţii de stat ori unei alte unităţi dintre cele la care se referă art.145, în vederea producerii unor consecinţe juridice, pentru sine sau pentru altul, atunci când, potrivit legii ori împrejurărilor, declaraţia făcută serveşte pentru producerea acelei consecinţe, se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă".

multumesc pentru raspuns, trebuie sa va spun ca la casa de pensii ni sa spus ca de acest ajutor nu beneficiaza si pensionarii militari , mai exact cei din administratia penetenciarelor.Va scriu acest mesaj in speranta ca ma puteti ajuta.
incercati sa obtineti un raspuns in scris
manuela costin a scris:

multumesc pentru raspuns, trebuie sa va spun ca la casa de pensii ni sa spus ca de acest ajutor nu beneficiaza si pensionarii militari , mai exact cei din administratia penetenciarelor.Va scriu acest mesaj in speranta ca ma puteti ajuta.

Va-ti adresat gresit la Casa Judeteana de Pensii.
Administratia penitenciarelor apartine de Ministerul Administratiei Si Internelor , care are casa lor speciala.
Casa de pensii este la:
Str. George Georgescu , nr. 3, Bucuresti , Sector 4
Telefon: 233.90.90
Conditiile sunt aceleasi prevăzute de Legea nr. 19/2000 privind sistemul public de pensii.