Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Stare civila
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Stare civila

Buna seara:)

Pe unde se discuta chestiuni legate de activitati privind starea civila?

Multumesc.
Ce va intereseaza ?
Pe-aici:)
Asteptam intrebarile.
~ Conținut șters la cerere ~
wherever people congregate
Buna dimineata:)

Nu mi-e clar cine are dreptul de a dezvalui continutul certificatului constatator al decesului (cauzele decesului, in principal), in raport cu institutii bancare, asiguratori etc. Ca autoritate publica, din prevederile art.72 si 73 - Lg.119/1996 NU rezulta ca am avea acest drept ori obligatie.
Exista alte prevederi legale care reglementeaza acest tip de situatii?
Va multumesc. Tuturor, o zi usoara!:)