Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Calcul concediu pre/postnatal
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Calcul concediu pre/postnatal

una !

Ma puteti ajuta si pe mine va rog :) Cum se calculeaza diferenta de 15% pentru concediul pre/postnatal pentru cele minim 6 saptamani prevazute in contractul colectiv de munca de la nivel national ? Se calculeaza la salariul brut daca acesta este compus dintr-un salariu de baza +un spor de 25%?

ca sa fiu ma clara cei 15% se dau fata de salariu de baza sau fata de salariu brut compus din salariu de baza + spor?

multumesc !
Din CCMUNN pe anii 2007-2010:
Art.66. - (1) In cazul in care salariata se afla in concediu de maternitate, unitatea va compensa, pe o anumita perioada, diferenta dintre salariul de baza individual avut si indemnizatia legala la care are dreptul.
(2) Perioada pe durata careia se acorda compensarea va fi stabilita prin contractele colective de munca la nivel de unitate, dar nu mai putin de 6 saptamani.
(3) Diferentele de salarii vor fi acordate din fondul de salarii.