Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... modele fisa postului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

modele fisa postului

Buna ziua! Ma intereseaza si pe mine modele de fisa postului pentru: zidar, faiantar, parchetar, rigipsar...ce se utilizeaza in constructii in general. Multumesc anticipat!
adresa mea este niky282003@yahoo.com.
Se gasesc ( am verificat ) modele de fise de post pentru ceea ce cautati ( contra cost ) daca accesati
[ link extern ] .

Sau daca vi se pare ca sunt scumpe cautati o altă variantă pentru a vă rezolva problema "modelelor" .
Succes în efortul lucrativ pe resurse umane.

Nicolaie Ciobotaru, Consultant resurse umane
O singura precizare: indiferent de ce model alegeti, trebuie sa aveti atentie la Legea 319/2006 si HG 1425/2006 care prevad ca trebuie sa teceti in fsele posturilor si atributiile in materie de securitatea si sanatatea muncii.
Denumirea postului: Faianţar
Codul COR:
Titularul postului:

Competenţe fundamentale
• Comunicarea interactivă la locul de muncă
• Efectuarea de calcule matematice
• Planificarea sarcinilor şi a timpului de muncă
Competenţe generale la locul de muncă
• Aplicarea procedurilor tehnice de control al calităţii
• Respectarea NTSM şi PSI
Competenţe specifice
• Demontarea placajelor
• Execuţia lucrărilor pregătitoare şi de sortare
• Montarea şi fixarea pe suport a plăcilor ceramice
• Pregătirea stratului support
• Prepararea mortarelor de fixare a plăcilor ceramice

Comunicarea interactivă la locul de muncă

1 Comunică informaţii despre sarcini, procese, evenimente sau calificări
1.1 Alege tehnica adecvată de comunicare, ex.: contact direct, raport scris, schite desenate.
1.2 Identifică şi utilizează sursele corecte de informaţie
1.3 Informaţiile sunt selectate şi analizate corespunzător
1.4 Dovedeşte capacitatea de a se adapta şi comunica în funcţie de situaţie şi de raporturile în care se află cu interlocutorul

2 Ia parte la discuţiile în grup pentru a obţine rezultatele corespunzătoare în munca
2.1 Contribuţiile constructive se fac în termenii procesului de producţie despre care se discută
2.2 In comunicările legate de sarcinile de muncă foloseşte correct terminologia specifică

Efectuarea de calcule matematice

1 Aplică cele patru operaţii de bază la numere întregi
1.1 Efectuează calcule simple folosind adunarea, scăderea, înmulţirea şi împărţirea
1.2 Înţelege conceptul şi efectuează calcule simple pentru aflarea lungimii, perimetrului, ariei sau volumului

2 Efectuează calcule simple cu fracţii ordinare şi zecimale
2.1 Folosind cele patru operaţii aritmetice de bază efectuează calcule simple cu fracţii ordinare şi zecimale

Planificarea sarcinilor şi a timpului de muncă

1 Identifică cerinţele şi sarcinile de efectuat
1.1 Îşi însuşeşte sarcinile, instrucţiunile şi procedurile de lucru
1.2 Clarifică eventualele neînţelegeri privind sarcinile şi instrucţiunile
1.3 Identifică obiectivele de realizat
1.4 Identifică timpul necesar realizării lucrării

2 Planifica o activitate curenta
2.1 Stabileşte etapele de lucru şi modul de abordare, în funcţie de sarcinile de îndeplinit şi timpul disponibil
2.2 Planifică succesiunea fazelor în conformitate cu cerinţele procedurii de lucru

Aplicarea procedurilor tehnice de control al calităţii

1 Urmează procedurile tehnice de execuţie pentru respectarea cerinţelor de calitate
1.1 Îşi insuseste procedurile tehnice şi cele de asigurare a calităţii lucrărilor din sistemul propriu
1.2 Efectuează toate lucrările respectând cerinţele de calitate impuse în procedura de lucru sau prin instrucţiunile tehnologice

2 Verifica rezultatele muncii
2.1 Confrunta rezultatele muncii cu cerinţele documentatei şi ia masuri pentru remediere
2.2 Raportează, în conformitate cu reglementările locului de munca toate deficientele de calitate şi cauzele lor

3 Îşi asuma responsabilitatea pentru lucrările efectuate
3.1 Se preocupa continuu de diminuarea şi eliminarea defectelor
3.2 Participa la instructajele efectuate periodic de şeful punctului de lucru

Respectarea NTSM şi PSI

1 Respectă regulile de protecţie a muncii
1.1 Îşi însuşeşte legislaţia şi normele de protecţie muncii specifice locului de muncă
1.2 Desfăşoară lucrul în condiţii de securitate, în conformitate cu politica companiei, legislaţia şi normele de protecţie a muncii specifice locului de munca
1.3 Cunoaşte şi utilizează corect echipamentul şi instrumentarul de protecţie din dotare, în conformitate cu reglementările legale
1.4 Întreţine şi păstrează echipamentul de protecţie în conformitate cu instrucţiunile de folosire şi cu procedura locala
1.5 Identifica simbolurile / semnele de protecţie şi le urmează conform instrucţiunilor
1.6 Participa la instructajul de protecţie a muncii şi îşi însuşeşte correct prevederile în vigoare, inclusiv masurile de prim ajutor în caz de accident.

2 Respecta procedurile de urgenta şi de evacuare
2.1 Semnalează accidentul şi contactează imediat personalul şi serviciile de urgenta
2.2 Intelege corect şi aplica la nevoie masurile de urgenta şi de evacuare
2.3 Acorda primul ajutor în conformitate cu procedurile de la locul de munca

Demontarea placajelor

1 Demontarea cu recuperare a placajelor ceramice
1.1. Plăcile ceramice se desfac cu grija de pe suport
1.2. Se sortează plăcile şi se aleg cele refolosibile
1.3. Plăcuţele mici ceramice se lipesc pe foi de hârtie în vederea refolosirii lor

2 Demontarea fără recuperare a placajelor ceramice
2.1 Demontarea se face doar cu respectarea normelor de tehnica securităţii muncii.
2.2 Se are în vederea păstrarea locului de munca în condiţii de curăţenie.

Execuţia lucrărilor pregătitoare şi de sortare

1 Identificarea sculelor şi instrumentele specifice
1.1 Sculele şi instrumentele specifice sunt identificate şi folosite corect.
1.2 Sculele sunt folosite în condiţii de siguranţa cu respectarea NTSM specifice

2 Întreţinerea sculelor
2.1 La sfârşitul lucrului sculele şi uneltele sunt curăţate şi păstrate în stare buna de folosinţă

3 Identificarea şi sortare materialelor folosite în lucrai de placare
3.1 Identificarea se face după tipuri, dimensiuni, calităţi
3.2 Pentru fiecare tip de placaj se va identifica stratul şi compoziţia de liant corespunzătoare

Montarea şi fixarea pe suport a plăcilor ceramice

1 Montarea şi fixarea elementelor pentru placat
1.1 Montarea se face conform desenului cu rosturi de legătura sau fug pe fug
1.2 Montarea se face cu respectarea detaliilor de arhitectura
1.3 Fixarea se face cu mortar de ciment sau cu mortar cu adaos de aracet sau cu chituri antiacide atunci când acest lucru este prevăzut în proiect.

Pregătirea stratului suport

1 Curăţarea stratului suport
1.1 Daca stratul suport a mai fost placat se nivelează, se astupa rosturile şi se efectuează reparaţiile necesare.
1.2 Daca stratul suport este o pardoseala se aplica un strat de ciment de egalizare

2 Pregătirea plăcilor ceramice sau a plăcilor mozaicare
2.1 Se sortează plăcile după culoare, calitate sau desen
2.2 Se taie sau se polizează plăcile cu mijloace manuale sau manual-mecanice pentru a realiza contururi şi muchii vii
2.3 Se cioplesc sau se străpung plăcile de faianţă pentru crearea golului de trecere a conductelor conform detaliilor de execuţie sau a schiţei şefului de echipa

Prepararea mortarelor de fixare a plăcilor ceramice

1 Dozarea mortarelor de ciment pentru fixare
1.1 Dozarea se face conform reţetelor din normative sau a indicaţiilor şefului de echipa

2 Prepararea mortarelor din ciment alb şi colorat pentru fuguire
2.1 Dozarea se face conform reţetelor din normative sau a indicaţiilor şefului de echipa

3 Pregătirea chiturilor speciale
3.1 Dozarea se face conform reţetelor din normative sau a indicaţiilor şefului de echipa

CONDIŢIILE POSTULUI DE MUNCÃ

o Program de lucru:
___________________________________________________________________

Denumirea postului: Zidar
Codul COR:
Titularul postului:

Scopul postului ,activitati principale si responsabilitati :

Meseria de zidar consta în principal în construirea si reparatia cladirilor facute din caramizi si alte materiale similare.

ATRIBUŢIILE POSTULUI

o sa pregateasca mortarul si betonul si alte materiale de constructie,
o sa taie caramida si piesele prefabricate si sa le introduca în forme,
o sa masoare si sa ridice ziduri si pereti despartitori, deschideri de arc,
o sa faca lucrari cu caramizi la zidarie si bolti, inclusiv la zidurile de piatra
o sa puna caramizile la locul lor
o sa faca reparatii din gips
o sa construiasca,
o sa samoteze si sa repare camine, sobe, cosuri si alte echipamente de încalzit
o sa cladeasca cosuri
o sa puna izolatii împotriva umiditatii si temperaturilor înalte
o sa repare pardoseli din ciment, pavaje, tigle si mozaicuri
o sa întretina si sa repare monumentele istorice.

DESFASURAREA ACTIVITATII

o Pe santiere de constructie sau acolo unde se construiesc cladiri de tot felul.

RESPONSABILITÃŢILE POSTULUI DE MUNCÃ
În raport cu aparatura şi materialele utilizate:

o galeti,
o recipiente de amestec,
o mistrii,
o ciocan,
o dalti
o alte unelte manuale,
o mixere,
o ciocan pneumatic,
o masini de polizat,
o benzi transportoare
o propriile mâini si picioare.

CERINTELE POSTULUI
Studii necesare:
o curs de calificare în domeniu

APTITUDINI ªI DEPRINDERI NECESARE:

o sa aveti îndemânare
o dexteritate,
o abilitate de a va organiza munca,
o viziune spatiala
o conditie fizica buna.

CONDIŢII DE MUNCÃ

o Conditii de vreme schimbatoare,
o praf,
o lucrul la înaltime
o în locuri uneori greu accesibile

CONDIŢIILE POSTULUI DE MUNCÃ

Denumirea postului: Zidar tencuitor
Codul COR:
Titularul postului:

Scopul postului ,activitati principale si responsabilitati :

Zidarul - tencuitor este muncitorul în constructii - montaj a cãrui activitate se compune din realizarea lucrãrilor de zidãrie si de tencuieli.
Prin lucrãri de zidãrie se înteleg elemente structurale sau nestructurale ale unei constructii cum ar fi ziduri portante, de compartimentare, arce, cãmine, cosuri de fum etc. Aceste lucrãri se realizeazã din blocuri de cãrãmidã de diverse tipuri, din beton, din B.C.A. sau din piatrã.
Lucrãrile de tencuieli sunt cele de acoperire a lucrãrilor de zidãrie sau beton cu straturi de mortar în scopul protejãri acestora.
În general zidarul - tencuitor are de efectuat urmãtoarele activitãti:
- citeste si interpreteazã planurile de executie si cele de detaliu si efectueazã calcule simple de apreciere a necesarului de materiale.
- mãsoarã si traseazã amplasamentul lucrãrilor de executat
- preparã si pune în operã mortarul de legãturã si cel de tencuialã
- efectueazã lucrãri de demolare
- organizeazã si curãtã propriul loc de muncã
- planificã activitãtile zilnice de efectuat
- efectueazã verificare calitãtii lucrãrilor executate.

Competenţe fundamentale
Comunicarea interactivă la locul de muncă
Efectuarea unor calcule matematice simple

Competenţe generale la locul de muncă
Aplicarea procedurilor tehnice de execuţie şi de control al calităţii
Identificarea materialelor de bază folosite la lucrări de zidărie şi tencuieli
Identificarea sarcinilor şi planificarea activităţilor zilnice şi a timpului de muncă
Respectarea NTSM şi PSI

Competenţe specifice
Executarea lucrărilor de demolare
Executarea lucrărilor de tencuieli de complexitate foarte mare
Executarea lucrărilor de tencuieli de complexitate mare
Executarea lucrărilor de tencuieli de complexitate medie
Executarea lucrărilor de zidărie de complexitate foarte mare
Executarea lucrărilor de zidărie de complexitate mare
Executarea lucrărilor de zidărie de complexitate medie
Executarea tencuielilor brute
Executarea tencuielilor simple
Executarea zidăriilor simple

Comunicarea interactivă la locul de muncă

1. Comunică informaţii despre sarcini, procedee de lucru, evenimente etc.
1.1. Identifică şi utilizează sursele corecte de informaţii.
1.2. Informaţiile sunt selectate şi analizate corespunzător.
1.3. Dovedeşte capacitatea de a se adapta şi comunica, în funcţie de situaţia existentă şi de raporturile în care se află cu interlocutorul.
1.4. Alege tehnica adecvată de comunicare : discuţii, rapoarte scrise,

2. Ia parte la discuţiile în grup, pentru a obţine rezultatele corespunzătoare în muncă .
2.1. În comunicările legate de sarcinile de muncă foloseşte correct terminologia specifică domeniului.
2.2 Contribuţiile constructive (soluţii, pro-puneri, rezolvări etc. ) se fac în termenii procesului de producţie despre care se discută .

Mijloace de comunicare: direct, telefon, etc.

Efectuarea unor calcule matematice simple

1. Aplică cele patru operaţii de bază la numere întregi .
1.1. Efectuează calcule simple folosind : adunarea, scăderea, înmulţirea şi împărţirea .
1.2. Rezultatele calculelor efectuate sunt verificate.

2. Efectuează calcule simple cu fracţii ordinare şi zecimale .
2.1. Folosind cele patru operaţii aritmetice de bază, efectuează calcule simple cu fracţii ordinare şi zecimale .
2.2. Transformările din fracţii zecimale în fracţii ordinare şi invers sunt efectuate corect.
2.3. Rezultatele calculelor efectuate sunt verificate.

3. Operează corect cu unităţile de măsură fundamentale .
3.1. Înţelege conceptul şi efectuează calcule simple pentru aflarea: lungimii, perimetrului, ariei, volumului, masei etc.
3.2. Fracţiile ordinare şi cele zecimale sunt utilizate corect la calculul diferitelor mărimi geometrice.

Aplicarea procedurilor tehnice de execuţie şi de control al calităţii

1. Respectă procedurile tehnice de execuţie şi de control al calităţii .
1.1. Îşi însuşeşte procedurile tehnice de execuţie şi de control al calităţii din sistemul propriu .
1.2. Execută toate lucrările respectând cerinţele de calitate impuse prin procedurile de lucru, fişe sau instrucţiuni tehnologice .

2. Verifică rezultatele muncii
2.1. Confruntă rezultatele muncii cu cerinţele documentaţiei (proiectului) şi - dacă este cazul - ia măsuri de remedieri .
2.2. Raportează, în conformitate cu reglementările de la punctul de lucru ( locul de muncă ), toate deficienţele de calitate şi cauzele lor .

3. Îşi asumă responsabilitatea pentru lucrările efectuate .
3.1. Participă la instructajele periodice, efectuate de şeful punctului de lucru .
3.2. Se preocupă continuu de diminuarea şi eliminarea defectelor .

Identificarea materialelor de bază folosite la lucrări de zidărie şi tencuieli

1 Identifică materialele folosite la lucrări de zidărie şi tencuieli
1.1 Materiale sunt recunoscute şi folosite corect la execuţia lucrărilor.
1.2. Identifică materialele care nu corespund din punct de vedere

2 Sortează materialele de construcţie necesare la lucrările de zidărie şi tencuieli
2.1. Sortarea se realizează ţinând cont de calitatea materialelor.
2.2. Realizează sortarea funcţie de lucrările de executat

Identificarea sarcinilor şi planificarea activităţilor zilnice şi a timpului de muncă

1. Identifică sarcinile de efectuat şi cerinţele legate de acestea .
1.1. Îşi însuşeşte corect sarcinile şi instrucţiunile referitoare la lucrarea de executat .
1.2. Clarifică eventualele neînţelegeri, privind sarcinile şi instrucţiunile primite, adresându-se persoanelor competente .
1.3. Identifică frontul de lucru şi / sau obiectivele de realizat .

2. Planifică o activitate curentă .
2.1. Identifică timpul necesar realizării lucrării .
2.2. Stabileşte etapele de lucru şi modul de abordare, în funcţie de sarcinile de îndeplinit şi timpul planificat .
2.3. Planifică succesiunea fazelor, în conformitate cu cerinţele procedurii de lucru .

Sarcinile se refera la:
- activităţi curente zidărie şi tencuieli
pregătirea materialelor
Situaţii neprevăzute pot fi:
- defecţiuni ale instalaţiilor
- lipsa unor materiale, scule sau echipamente
- probleme personale ale membrilor echipei

Respectarea NTSM şi PSI

1. Îşi însuşeşte regulile de protecţia muncii şi PSI .
1.1. Îşi însuşeşte legislaţia şi normele de protecţie a muncii şi PSI generale şi cele specifice locului de muncă .
1.2. Identifică simbolurile şi / sau semnele de protecţie a muncii şi PSI.
1.3. Cunoaşte echipamentul şi instrumentarul de protecţie din dotare .
1.4. Participă la instructajul de protecţie a muncii şi îşi însuşeşte corect prevederile legale în vigoare, inclusiv măsurile de prim -ajutor

2. Aplică regulile de protecţia muncii şi PSI .
2.1. Desfăşoară lucrul în condiţii de securitate, în conformitate cu normele şi legislaţia de protecţie a muncii specifice locului de muncă şi cu politica firmei.
2.2. Respectă semnificaţia simbolurilor şi / sau semnelor de protecţie, conform instrucţiunilor.
2.3 Întreţine şi păstrează - în condiţii de securitate - echipamentul şi instrumentarul de protecţie din dotare .
2.4. Utilizează corect echipamentul şi instrumentarul de protecţie din dotare, în conformitate cu reglementările legale în vigoare.

3. Respectă procedurile de urgenţă şi de evacuare .
3.1. Anunţă accidentul şi contactează imediat personalul şi serviciile de urgenţă .
3.2. Înţelege corect şi aplică la nevoie măsurile de urgenţă şi evacuare .
3.3. Acordă primul ajutor, în caz de nevoie .

Mijloace de prima intervenţie pentru PSI: stingătoare cu CO2, stingătoare cu praf şi CO2
Tipuri de accidente: electrocutare, accidente mecanice (loviri, răniri, fracturi, respiratorii, arsuri, căderi de la înălţime).

Cunoştinţe:
- NPM şi NPSI (generale, departamentale şi specifice locului de munca)
- regulamentele de întreţinere şi exploatare a echipamentelor
- planul de evacuare
Aptitudini/atitudini:
- curaj
- atenţie
- promptitudinea reacţiilor
- echilibru şi stăpânire de sine

Executarea lucrărilor de demolare

1. Execută demolări cu mijloace manuale.
1.1. Foloseşte corect unelte manuale simple, pentru demolări .
1.2. Aplică procedeele cunoscute pentru spargeri parţiale şi demolări de zidării .
1.3. După demolare, curăţă şi recuperează cărămizile şi / sau blocurile de zidărie întregi sau fracţiuni din acestea care se pot utiliza.

2. Pregăteşte punerea în operă a materialelor obişnuite .
2.1. Recunoaşte materialele pentru lucrări de zidărie şi caracteristicile acestora .
2.2. Prepară mortar pentru zidărie, conform reţetelor .
2.3. Sparge şi ciopleşte (polizează) cărămizile pentru realizarea legăturilor la colţuri, intersecţii şi ramificaţii sau pentru placare .

3. Transportă materiale .
3.1. Utilizează mijloace simple de transport pe orizontală şi pe verticală .
3.2. Transportă materialele, având grijă să fie conservată starea lor calitativă .

4. Montează şi demontează schele simple de lemn şi metal .
4.1. Montarea şi demontarea schelelor se face urmărind avansarea frontului de lucru .
4.2. Montarea şi demontarea se realizează în condiţii de siguranţă pentru toate persoanele aflate în zona punctului de lucru.

Executarea lucrărilor de tencuieli de complexitate foarte mare

1. Foloseşte scule şi dispozitive manuale.
1.1. Utilizează corect şi în condiţii de siguranţă sculele şi dispozitivele manuale din dotare .
1.2. Întreţine în bune condiţii sculele avute în dotare

2. Prepară mortare speciale .
2.1. Utilizează corect materialele pentru mortarele speciale .
2.2. Cunoaşte reţetele şi dozajele pentru mortarele speciale .

3. Execută finisaje pretenţiose la suprafeţe cu probleme deosebite.
3.1. Citeşte planurile şi localizează frontul de lucru .
3.2. Confecţionează şabloane pentru finisarea suprafeţelor drepte sau curbe .
3.3. Execută tencuieli drişcuite pe suprafeţe şi elemente cu probleme deosebite : tavane curbe, sheduri curbe, bolţi, arce, cupole, stâlpi rotunzi
3.4. Execută tencuieli interioare şi exterioare la suprafeţe împărţite în asize .
3.5. Execută tencuieli exterioare din materiale speciale : dolomit, terasit, praf de piatră.

4. Execută profiluri trase la faţade .
4.1. Confecţionează şabloanele pentru executarea profilelor cu forme speciale .
4.2. Execută profiluri trase la cornişe, ancadrament , brâuri etc.

5. Verifică corectitudinea lucrărilor executate .
5.1. Urmăreşte realizarea unei suprafeţe netede.
5.2. Aplică procedeele şi metodele de verificare .

Executarea lucrărilor de tencuieli de complexitate mare

1. Foloseşte scule şi dispozitive manuale .
1.1. Utilizează corect şi în condiţii de siguranţă sculele şi dispozitivele manuale din dotare .
1.2. Întreţine în bune condiţii sculele avute în dotare.

2. Execută finisaje de calitate superioară pe faţa văzută a tencuielii .
2.1. Confecţionează şabloane pentru finisarea suprafeţelor drepte sau curbe .
2.2. Trasează suprafeţele ce urmează a fi tencuite .
2.3. Execută tencuieli drişcuite pe suprafeţe şi elemente deosebite .
2.4. Execută tencuieli drişcuite aplicate pe rabiţ.
2.5. Execută tencuieli sclivisite la elemente cu suprafeţe mari .
2.6 Execută tencuieli drişcuite la pereţi şi tavane aplicate pe plăci de stabilit, plută sau pe şmir de rabiţ în suprafeţe plane.

3. Execută profiluri trase simple .
3.1. Confecţionează şabloane pentru execuţia profilelor trase .
3.2. Execută profiluri trase cu şablonul la ancadramente, brâuri, solbancuri etc. .

4. Verifică corectitudinea lucrărilor executate .
4.1. Urmăreşte realizarea unei suprafeţe netede .
4.2. Aplică procedeele şi metodele de verificare.

Tipuri de mortare pentru tencuieli: mortar de var, mortar de ciment, mortar de var-ciment

Executarea lucrărilor de tencuieli de complexitate medie

1. Foloseşte scule obişnuite
1.1. Utilizează corect şi în condiţii de siguranţă sculele manuale din dotare .
1.2 Întreţine în bune condiţii sculele avute în dotare.

2. Trasează suprafeţele ce urmează a fi tencuite .
2.1. Execută stratul de şpriţ .
2.2. Punctează mortarul pe suprafeţele ce urmează a fi tencuite .
2.3. Execută stâlpişori martori - pentru pereţi - şi montează şipcile orizontale de nivel sau martori din ipsos între care se execută fâşii de mortar- pentru tavane .

3. Execută tencuiala.
3.1. Aplică grundul .
3.2. Aplică - manual - stratul vizibil (de tinci) sau scliviseală .
3.3. Execută gletul la pereţi şi tavane .
3.4. Desenează asizele la tencuieli în piatră artificială gata executate .
3.5. Aplică mecanizat grundul la tavane şi pereţi.
3.6. Aplică şmirul pe rabiţ la pereţi şi tavane sau pe suprafeţe plane sau

4. Prelucrează şi / sau repară faţa văzută a tencuielilor exterioare .
4.1. Raşchetează tencuielile în piatră artificială .
4.2. Execută reparaţii la tencuielile drişcuite, la pereţi şi tavane .

5. Verifică corectitudinea lucrărilor executate .
5.1. Urmăreşte realizarea unei suprafeţe netede .
5.2. Cunoaşte şi aplică procedeele şi metodele de verificare .

Executarea lucrărilor de zidărie de complexitate foarte mare

1. Citeşte şi înţelege planurile .
1.1 Identifică elemente simple şi simbolurile de desen tehnic şi desen de arhitectură .

2. Foloseşte scule şi dispozitive manuale adecvate .
2.1. Utilizează corect şi în condiţii de siguranţă sculele şi dispozitivele manuale .
2.2. Întreţine în bune condiţii sculele avute în dotare

3. Trasează aliniamente drepte şi curbe, suprafeţe curbe, suprafeţe complexe .
3.1. Trasarea se face conform planurilor de execuţie şi metodelor de trasare, cu ajutorul instrumentelor şi dispozitivelor adecvate .

4. Execută lucrări de zidărie pe romanate - sau cintre - de lemn (cofraje complexe pentru arce, bolţi, cupole ) .
4.1. Aşează cărămizile şi blocurile de zidărie după tipar şi reguli specifice în vederea realizării bolţilor şi cintrelor.
4.2 Execuţie prezintă un grad ridicat de complexitate şi este necesară o atenţie deosebită.

5. Execută zidăria propriu - zisă .
5.1. Aşterne stratul de mortar.
5.2. Aşează cărămizile sau blocurile de zidărie, respectând modul de ţesere al acestora, grosimea rosturilor orizontale, verticale şi radiale şi detaliile de arhitectură din proiect .

6. Verifică corectitudinea execuţiei
6.1. Verifică orizontalitatea, verticalitatea şi planeitatea suprafeţelor cu ajutorul instrumentelor şi dispozitivelor de măsurare specifice.

Ziduri speciale: bolţi, arce, cupole, ziduri cu stâlpi şi centuri de beton armat monolit, ziduri mixte din cărămidă şi beton simplu la pereţi exteriori ai subsolurilor

Executarea lucrărilor de zidărie de complexitate mare

1. Citeşte şi înţelege planurile .
1.1. Identifică elemente de desen tehnic şi simbolurile caracteristice ariei ocupaţionale.

2. Foloseşte unelte şi scule obişnuite manuale .
2.1. Utilizează corect şi în condiţii de siguranţă uneltele şi sculele manuale .
2.2. Întreţine în bune condiţii sculele avute în dotare

3. Trasează aliniamente drepte, unghiuri, elemente geometrice .
3.1. Trasarea se face conform planurilor de execuţie şi metodelor de trasare şi cu ajutorul instrumentelor adecvate .

4. Execută lucrarea de zidărie propriu - zisă .
4.1. Pozează mortarul .
4.2. Pozează blocurile de zidărie, respectând modul de ţesere al acestora, grosimea rosturilor orizontale şi verticale şi detaliile de arhitectură din proiect.

5. Verifică corectitudinea execuţiei .
5.1. Verifică orizontalitatea, verticalitatea şi planeitatea suprafeţelor.
5.2. Verificarea se realizeză cu ajutorul instrumentelor şi dispozitivelor

Executarea lucrărilor de zidărie de complexitate medie

1. Citeşte planurile (desenele de execuţie simple).
1.1. Recunoaşte elemente simple de desen tehnic .
1.2. Identifică în teren poziţia diferitelor ziduri de construit

2. Foloseşte unelte şi scule obişnuite manuale .
2.1. Utilizează corect şi în condiţii de siguranţă uneltele şi sculele manuale .
2.2 Întreţine în bune condiţii sculele avute în dotare.

3. Trasează aliniamente drepte .
3.1. Trasarea se face conform planurilor de execuţie şi metodelor de trasare.
3.2. Trasarea se realizează cu ajutorul instrumentelor şi dispozitivelor specifice.

4. Marchează şi transmite cotele de nivel .
4.1. Această operaţie se face în conformitate cu anumite procedee şi cu ajutorul instrumentelor adecvate .
4.2. Verifică cotele de nivel transmise

5. Execută zidăria propriu - zisă .
5.1. Taie şi ciopleşte cărămizile şi blocurile de zidărie necesare pentru realizarea legăturilor la colţuri, intersecţii şi ramificaţii.
5.2. Pozează mortarul şi blocurile de zidărie, respectând modul de ţesere al acestora , grosimea rosturilor orizontale şi verticale şi cunoscând sistemele de legătură ale acestora .
5.3 Rostuieşte zidăria lucrată aparent .

6. Verifică corectitudinea execuţiei .
6.1. Verifică orizontalitatea, verticalitate şi planeitatea suprafeţelor.
6.2. Verificarea se realizeză cu ajutorul instrumentelor şi dispozitivelor de măsurare specifice .

Executarea tencuielilor brute

1. Execută tencuieli brute .
1.1. Verifică din punct de vedere al abaterilor admisibile suprafeţele verticale şi orizontale, ce urmează a fi tencuite . şi le pregăteşte în acest scop.
1.2. Aplică procedeele de execuţie a tencuielilor brute .
1.3 Montează şi demontează schelele pe capre sau pe popi extensibili de inventar.
1.4. Dozează mortarele obişnuite pentru executarea tencuielilor.

2 Foloseşte unelte manuale obişnuite
2.1. Utilizează corect şi în condiţii de siguranţă sculele manuale.
2.2. Întreţine în bune condiţii sculele avute în dotare.

3. Verifică corectitudinea lucrărilor executate .
3.1. Urmăreşte realizarea unor suprafeţe plane, verticale şi orizontale, acoperite integral cu mortar
3.2. Aplică procedeele şi metodele de verificare a tencuielilor brute.

Executarea tencuielilor simple

1. Foloseşte scule manuale obişnuite sau utilaje simple .
1.1. Utilizează corect şi în condiţii de siguranţă sculele manuale şi utilajele din dotare .
1.2. Întreţine în bune condiţii sculele avute în dotare
1.2. Curăţă şi întreţine sculele manuale şi utilajele din dotare .

2. Prepară mortare obişnuite şi speciale (terasit, dolomit, piatră artificială) sub supraveghere .
2.1. La prepararea mortarelor va ţine seama de indicaţiile din proiectul de execuţie şi de cele primite de la şeful de echipă.
2.2. Prepararea mortarelor se efectuează manual sau mecanizat, respectând dozajul din reţetă.
2.3. Materialele utilizate sunt examinate pentru a avea calitatea corespunzătoare.

3. Execută stratul suport pentru tencuieli interioare, pe suprafeţe deja punctate .
3.1. Verifică planeitatea şi verticalitatea suportului tencuielii.
3.2 Aplică şpriţul manual sau mecanizat pe suprafeţele de zidărie sau din beton.
3.3. Aplică grundul - manual sau mecanizat - pe suprafeţe plane sau curbe.
3.4. Nivelează suprafeţele suport executate .
3.5. Aplică şmirul pe rabiţ, la pereţi şi tavane.
4. Prelucrează suprafeţele suport ale tencuielilor .
4.1. Curăţă şi freacă tencuielile din piatră artificială gata executate .

5. Verifică corectitudinea lucrărilor executate .
5.1. Urmăreşte realizarea unei suprafeţe netede .
5.2. Cunoaşte procedeele şi metodele de verificare .

Executarea zidăriilor simple

1. Execută o zidărie simplă .
1.1. Pregăteşte şi prepară mortarul, conform reţetei .
1.2. Trasează aliniamente, măsoară şi marchează goluri pentru uşi şi ferestre
1.3. Execută zidăria prin aşezarea straturilor de mortar şi aşează blocurile de zidărie, respectând modul de ţesere al acestora, grosimea rosturilor orizontale şi verticale .
1.4. Verifică corectitudinea execuţiei, respectiv planeitatea, orizontalitatea şi verticalitatea suprafeţei .
1.5. Montează ghermele din lemn.

2. Foloseşte scule manuale obişnuite şi utilaje simple
2.1. Utilizează corect şi în condiţii de siguranţă sculele manuale .
2.2. Întreţine, în bune condiţii, sculele primite în dotare .
2.3. Utilizează corect utilajele simple pentru execuţia lucrărilor de

3. Execută demolări cu mijloace mecanice
3.1. Foloseşte mijloace mecanice, pentru lucrările de demolare .

4. Fixează corniere metalice de protecţie, la colţurile zidăriilor .
4.1. Identifică poziţia cornierelor metalice .
4.2. Fixează cornierele conform detaliilor de execuţie .

CONDIŢIILE POSTULUI DE MUNCÃ

o Program de lucru:
Denumirea postului: parchetar
Codul COR: 713204
Titularul postului:

Scopul postului ,activitati principale si responsabilitati :
Munca unui parchetar este de a acoperi pardoseli si de a repara toate tipurile de pardoseala.

ATRIBUŢIILE POSTULUI
- sa întinda, sa dea cu material adeziv si sa îmbine materialele de pardoseala (cum sunt cele din PVC, linoleum etc.) într-o singura culoare sau în benzi multicolore,
- sa taie în diferite forme (simple, pe segmente, în mozaic etc.),
- sa aranjeze în diferite forme si stiluri,
- sa lipeasca materialele pe scari,
- sa preseze sau sa dea cu spray pardoselile facute din rasini sintetice cu diferite texturi de suprafata,
- sa puna sau sa înlocuiasca pardoseli din lemn si placi din plastic prin taiere, lipire,
- sa întinda materiale de pardoseala pe suprafete si pe diferite forme,
- sa puna parchet de diverse tipuri si de diferite dimensiuni în conformitate cu propriul proiect,
- sa rascheteze parchetul din lemn cu masina sau manual,
- sa faca tot felul de reparatii la pardoseli.

DESFASURAREA ACTIVITATII
- pe santiere de constructie,
- în cladirile nou construite, unde praful, mizeria si conditiile de vreme schimbatoare sunt inevitabile.

RESPONSABILITÃŢILE POSTULUI DE MUNCÃ
În raport cu aparatura şi materialele utilizate:
- unelte de cioplit,
- cutite de seping,
- fierastraie,
- cutite,
- raclete,
- rangi de fier,
- cutere,
- unelte de raschetat,
- masini de taiat
- alte masini pentru taiat lemn,
- masini de paluxat etc.

CERINTELE POSTULUI
Studii necesare: curs de calificare în domeniu

APTITUDINI ªI DEPRINDERI NECESARE:
- apt fizic,
- sa aveti îndemânare.

CONDIŢIILE POSTULUI DE MUNCÃ
Program de lucru :