Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Trecere la pensie pentru limita de varsta
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Trecere la pensie pentru limita de varsta

Buna ziua!Ma numesc Dulhac Anisoara.Am fost pensionata anticipat cu o pensie de 524 lei in anul 2009.Anul acesta am iesit la pensie de drept,aceasta fiind de 550 lei.Am realizat un stagiu de cotizare conform Lg.19/2000 de 28 ani si 8 luni,total stagiu de 34 ani si 21 zile,din care 10 ani,5 luni si 4 zile grupa a II-a.
Numarul de puncte realizat este de 19.68151.
Numarul de puncte conform OUG 209/2008, 1.82756.
Punctaj mediu anual-0.75031,din care,maj. OUG 209/2008=0.06375.
Valoarea punctului de pensie:732.80.
Va rog sa-mi spuneti si mie de ce pensia de drept are aproape aceeasi valoare cu pensia anticipata.
Va multumesc anticipat!
Intre pensia anticipata si pensia pentru limita de varsta diferenta este mica,sau foarte mica si apare prin intrarea in stagiul total de cotizare a stagiului asimilat(facultate,armata,pensie de invaliditate)care se transforma in punctaj mediu anual.Daca ar fi vorba de diferenta intre pensia anticipata partial si pensia pentru limita de varsta,aceasta ar fi mai mare(la pensia anticipata partial fiind vorba de o penalizare).Si totusi in cazul de fata(dupa parerea mea)este vorba de pensie anticipata partial din cauza ca nu ati avut stagiul complet de cotizare depasit cu 10 ani.Asadar precizati cat a fost punctajul mediu anual(cu toate cele 5 cifre de dupa virgula)din decizia anterioara(veche);cate luni de anticipare ati avut,deasemenea luna si anul nasterii.Comfirmati,ca este totusi vorba de pensie anticipata partial ?sau nu ?.O zi buna.

28 de ani si 8 luni reprezinta stagiul complet de cotizare la care se raporteaza punctajul mediu anual.Asadar mai precizati inca o data stagiul total de cotizare(si nu cel complet),deasemeni,data cu care s-a pus in plata prima forma de pensionare,la fel si la cea pentru limita de varsta,respectiv punctul(D) din deciziile de pensionare.Inca o data o zi buna.
Carp Mircea, utilizator
liliana dulhac:
Ce fel d pensie ati avut?
- pensie anticipata, sau
- pensie anitcipata partiala.
Vedeti ca scrie pe prima decizie.
Buna ziua si La multi ani!
Pensionarea este anticipata partial.Punctajul medie pe decizia de pensie anticipata este de 0.75031,din care,maj. OUG 209/2008=0.06375,iar pe decizia privind acordarea pensiei pentru munca depusa si limita de varsta punctajul mediu anual este de 0.75031.Lunile de anticipare sunt de 43,luna si anul nasterii fiind 2.03.1953.Dtagiu total de cotizare este de 34 ani 0 luni 21 zile.Data cu care s-a pus in plata prima forma de pensionare este de 2.04.2009,pentru limita de varsta 21.09.2010.Multumesc anticipat.O zi buna!
Dupa cum postati,punctajul mediu anual al pensiei anticipate partial este egal cu cel al pensiei pentru limita de varsta.Este normal sa fie asa.Motivul este ca nu ati avut stagiu asimilat care sa fie luat in calcul la pensia pentru limita de varsta.Diferenta dintre cele doua pensii,apare doar din faptul ca pensia anticipata partial aducea o penalizare din cea pentru limita de varsta.