Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Viza de flotant e sinonoma cu domiciliul?
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Viza de flotant e sinonoma cu domiciliul?

Sunt o mama divortata,careia i-a fost incredintat copilul prin sentinta,iar tatal are dreptul sa il ia in vacante.
Tatal copilului are un apartament proprietate si normal domiciliul lui este acolo. Intre timp el a cerut viza de flotant la domiciliul parintilor lui.
El pretinde ca in perioada de vizita sa duca copilul la bunici si nu acasa la elProblema mea e ca de fiecare data cand a fost copilul acolo,l-a adus bolnav.
Intrebarea mea este ce pot sa fac in perioada vizitelor,daca copilul nu isi petrece nici macar o ora cu tatal (am martori vecinii).El spune ca il gasesc la al doilea domiciliu,dar nu e asa.Ia copilul de la mine,il duce la parintii lui si el isi continua viata normala
Viza de flotant este actualmente denumita viza de resedinta. Orice persoana, cetatean roman, poate avea un domiciliu stabil, cel care este trecut in documentul de identitate, alaturi de elementele de identificare prin nume. Tot in documentul de identitate se pot consemna si vizele de resedinta (maxim 2), in care, persoana poate locui, dar cel mult 12 luni de la data inregistrarii la evidenta populatiei. Asadar, tatal minorului poate duce copilul la domiciliul de resedinta, adica la bunicii acestuia. Dvs nu aveti cum va opune din punct de vedere legal, ci numai sa purtati o discutie, in termeni amiabili, cu fostul sot, in care sa-i explicati faptul ca, trebuie sa acorde o atentie sporita sanatatii copilului pe perioada sederii acestuia la bunici. Nu are importanta ca, tatal copilului isi vede de viata sa normala, atat timp cat isi onoreaza obligatiile parintesti rezultate din hotararea de divort ramasa irevocabila. :O
Dupa vacanta de pasti copilul s-a intors cu otita medie,iar in vara cu bronsita acuta.La ce sa ma astept dupa vacanta de Craciun?X-(Ce pot face daca un astfel de episod se repeta.Vreau sa specific ca Roby nu e un copil bolnavicios
Nu stiam ca dreptul la vizita e transferibil:O
magdutza2010 a scris:

Dupa vacanta de pasti copilul s-a intors cu otita medie,iar in vara cu bronsita acuta.La ce sa ma astept dupa vacanta de Craciun?X-(Ce pot face daca un astfel de episod se repeta.Vreau sa specific ca Roby nu e un copil bolnavicios
Nu stiam ca dreptul la vizita e transferibil:O

Stimata Dna,

Se pare ca, minorul dvs a contactat aceste boli enumerate de dvs, din cauza lipsei de ingrijire, acolo unde acesta a locuit.
Aveti doua alternative: una radicala sa refuzati plecarea copilului de langa dvs, din motivele enumerate si pentru care probabil, exista documente medicale si cea de-a doua de a nu permite plecarea minorului la bunicii paterni, daca considerati ca, domiciliul acestora este o sursa inepuizabila de microbi. Acest lucru nu poate fi considerat ca "dreptul la vizita este transferabil", atat timp cat, tatal natural are resedinta la parintii sai. Spusele vecinilor poate au o incarcatura de subiectivism peste medie. Ati verificat dvs, personal, ca, fostul sot lasa copilul strict in grija exclusiva a bunicilor, atat timp cat minorul isi petrece vacantele la tatal sau???
Alegerea, oricum, va apartine, dar trebuie sa tineti seama si de optiunea copilului, daca acesta isi doreste vizitarea tatalui si a bunicilor paterni. :sorry:
magdutza2010 a scris:

Dupa vacanta de pasti copilul s-a intors cu otita medie,iar in vara cu bronsita acuta.La ce sa ma astept dupa vacanta de Craciun?X-(Ce pot face daca un astfel de episod se repeta.Vreau sa specific ca Roby nu e un copil bolnavicios
Nu stiam ca dreptul la vizita e transferibil:O

Dreptul la vizita nu este transferabil.
Puteti cere in justitie un alt program de vizita daca tot vine bolnav minorul.
Referitor la domiciliu se poate spune ca tatal si minorul nu sunt consemnati la domiciliu ca si cum ar fi vorba de un arest la domiciliu.Cu toate acestea,tatal ar trebui sa se ocupe de minor si nu sa stea cu parintii lui.

avocat Claudiu Lascoschi