avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 158 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Legea privind reducerea perioadei de CCC
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Legea privind reducerea perioadei de CCC

legea care se va da pt reducere crestere copil...este pt mamele care vor ramane de la 1 ianuarie sau si pt cele care sunt in crestere copil?
Cel mai recent răspuns: Marcel Mihalache , Avocat 11:10, 30 Noiembrie 2010
Legea se aplica numai pentru viitor , nu are efect retroactiv.
De la momentul intrarii in vigoare a legii (de la publicarea in M.Of.) aceasta se va aplica tuturor beneficiarilor indemnizatiei de cresterea copilului, fie ca vor inra in CIC, fie sunt deja beneficiare a acestei indemnizatii.
Adica se taie la toata lumea, chiar daca sumt deja mamici, sau vor deveni.
Sa asteptam sa apara actul normativ oficial si atunci vom vedea ca spune el, negru pe alb.
tudorvaleriu a scris:

Sa asteptam sa apara actul normativ oficial si atunci vom vedea ca spune el, negru pe alb.


Si atunci de unde stiti ca va avea efecte "ex nunc"?
Ce credeti ca se va intampla cu mamele deja beneficiare, vor fi scutite de reducere?
1. Banuiesc, deci nu sunt sigur, ca persoanele aflate in plata nu vor intra sub incidenta noului act normativ.
2. Asadar eu nu pot fi sigur pana nu vad scris si semnat. De vorbe la TV m-am saturat.
Ultima modificare: Luni, 29 Noiembrie 2010
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane

Alte discuții în legătură

Efecte hotarare judecatoreasca de anulare act administrativ alina_vi alina_vi Doresc sa stiu daca efectele unei hotarari judecatoresti irevocabile prin care s-a anulat un act administrativ unilateral cu caracter normativ se produc doar ... (vezi toată discuția)
Legea mai presus decat conventia partilor Ramona24 Ramona24 Buna ziua! am o intrebare: se incheie un contract pe 5 ani intre doua parti dintre care una este institutie publica.Dupa 2 ani de la incheierea ... (vezi toată discuția)
Legea pensiilor unitare poate fi retroactiva? ic.popescu ic.popescu poate in conformitate cu legile si practica aplicata in tata ca noua lege unitara a pensiilor sa fie aplicata retroactiv? cand s-a trecut la punctul de pensie, ... (vezi toată discuția)