Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Legea privind reducerea perioadei de CCC
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Legea privind reducerea perioadei de CCC

legea care se va da pt reducere crestere copil...este pt mamele care vor ramane de la 1 ianuarie sau si pt cele care sunt in crestere copil?
Legea se aplica numai pentru viitor , nu are efect retroactiv.
De la momentul intrarii in vigoare a legii (de la publicarea in M.Of.) aceasta se va aplica tuturor beneficiarilor indemnizatiei de cresterea copilului, fie ca vor inra in CIC, fie sunt deja beneficiare a acestei indemnizatii.
Adica se taie la toata lumea, chiar daca sumt deja mamici, sau vor deveni.
Sa asteptam sa apara actul normativ oficial si atunci vom vedea ca spune el, negru pe alb.
tudorvaleriu a scris:

Sa asteptam sa apara actul normativ oficial si atunci vom vedea ca spune el, negru pe alb.

Si atunci de unde stiti ca va avea efecte "ex nunc"?
Ce credeti ca se va intampla cu mamele deja beneficiare, vor fi scutite de reducere?
1. Banuiesc, deci nu sunt sigur, ca persoanele aflate in plata nu vor intra sub incidenta noului act normativ.
2. Asadar eu nu pot fi sigur pana nu vad scris si semnat. De vorbe la TV m-am saturat.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane