Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediere colectiva
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediere colectiva

un ajutor va rog mult.La societatea la care ma ocup de personal, sunt persoane angajate cu contract pe perioada determinata si perioada nedeterminata.societatea are activitate cu caracter sezonier si in perioada asta sunt disponibilizarile.
Problema mea este ca am 4 persoane carora le expira contractul de drept, conform art 56j incepand cu data de 02.12.2010 si aceste persoane beneficiaza de somaj, dar directorul vrea sa mai disponibilizeze vreo 7 persoane, carora sa le dau preaviz si sa le desfac CIM cu art 65(1) ca sa poata beneficia de somaj.

Intrebarea mea este daca cele 4 pers carora le inceteaza CIM de drept intra in totalul persoanelor disponobilizate. Nu vreau sa ma confrunt cu concediere colectiva si la cati angajati avem noi nu trebuie sa depasesc mai mult de 10 persoane disponibilizate in termen de 30 de zile.
sunt cazuri separate. nu e cazul unei concedieri colective.
deci cele 4 persoane carora le inceteaza CIM de drept nu intra in numarul efectiv de salariati care se disponibilizeaza?
vreau sa nu am de a face cu concedierea eu colectiva.
lor le inceteaza contractul de drept pt ca au ca temei contractul individual de munca pe perioada determinata.
cei carora le inceteaza de drept contractul, la expirarea termenului (art 55 j), nu intra in categoria disponibilizare colectiva
Carmen Sigaciu a scris:

cei carora le inceteaza de drept contractul, la expirarea termenului (art 55 j), nu intra in categoria disponibilizare colectiva

Art.55 lit.j nu exista in Codul Muncii ... este art.56 lit.j C.mun.