avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 609 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Incetare contract de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Incetare contract de munca

In data de 14.04.2011 mi-a incetat contractul de munca in baza art.55,lit.b.In 15.04.2011 m-am angajat pentru o perioada determinata de 1 luna.As dori sa aflu daca mai este necesar preavizul de 20 zile pentru concediere si cu ce articol trebuie desfacut contractul de munca pentru a putea beneficia de somaj.Am o vechime neintrerupta de 30 ani.
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:44, 28 Aprilie 2011
1. CIM pe perioada determinata inceteaza de drept (art.56j din Codul muncii) la data expirarii termenului sau.
2. Articolul pomenit mai sus va permite sa beneficiati de indemnizatie de somaj.
3. Nu mai este nevoie de o perioada de preaviz.
chiritaion a scris:

In data de 14.04.2011 mi-a incetat contractul de munca in baza art.55,lit.b.In 15.04.2011 m-am angajat pentru o perioada determinata de 1 luna.As dori sa aflu daca mai este necesar preavizul de 20 zile pentru concediere si cu ce articol trebuie desfacut contractul de munca pentru a putea beneficia de somaj.Am o vechime neintrerupta de 30 ani.
Va multumesc!



Daca nu vi se mai prelungeste durata c.i.m. , atunci temeiul de drept al incetarii raportului de munca - art.56 lit.j C.mun. - va da dreptul sa beneficiati de indemnziatia de somaj.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediere colectiva saftmiki saftmiki un ajutor va rog mult.La societatea la care ma ocup de personal, sunt persoane angajate cu contract pe perioada determinata si perioada ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie pentru ccc dupa terminarea somajului ralucasinaia ralucasinaia intrebarea mea este daca pot primi somaj dupa acesti2 ani acordati pt cresterea copilului...m-am angajat in luna aug 2007.in ianuarie 2009 am ramas gravida,iar ... (vezi toată discuția)
Data de incetare trecuta in decizie strand strand Buna ziua! Orice inceput este greu mai ales ca sunt debutant in domeniu abia am inceput cursul de inspector resurse umane. Am preluat de curand sarcinile ... (vezi toată discuția)