Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Incetare contract de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Incetare contract de munca

In data de 14.04.2011 mi-a incetat contractul de munca in baza art.55,lit.b.In 15.04.2011 m-am angajat pentru o perioada determinata de 1 luna.As dori sa aflu daca mai este necesar preavizul de 20 zile pentru concediere si cu ce articol trebuie desfacut contractul de munca pentru a putea beneficia de somaj.Am o vechime neintrerupta de 30 ani.
Va multumesc!
1. CIM pe perioada determinata inceteaza de drept (art.56j din Codul muncii) la data expirarii termenului sau.
2. Articolul pomenit mai sus va permite sa beneficiati de indemnizatie de somaj.
3. Nu mai este nevoie de o perioada de preaviz.
chiritaion a scris:

In data de 14.04.2011 mi-a incetat contractul de munca in baza art.55,lit.b.In 15.04.2011 m-am angajat pentru o perioada determinata de 1 luna.As dori sa aflu daca mai este necesar preavizul de 20 zile pentru concediere si cu ce articol trebuie desfacut contractul de munca pentru a putea beneficia de somaj.Am o vechime neintrerupta de 30 ani.
Va multumesc!

Daca nu vi se mai prelungeste durata c.i.m. , atunci temeiul de drept al incetarii raportului de munca - art.56 lit.j C.mun. - va da dreptul sa beneficiati de indemnziatia de somaj.