Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... procedura prealabila
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

procedura prealabila

in conditiile in care petenta cere autoritatii locale prin procedura prealabila ANULAREA si nu REVOCAREA asa cum prevede art.7 din legea contenciosului administrativ, pot invoca exceptia inadmisibilitatii actiunii pe instanta pe motiv ca nu a indeplinit procedura prealabila?Mentionez ca obiectului dosarului pe instant este anulare act administrativ.
Da, daca nu s+a urmat procedura prealabila actiunea este inadmisibila.
Absolut. Puteti cere si trebuie sa vi se aprobe.
doina1234 a scris:
in conditiile in care petenta cere autoritatii locale prin procedura prealabila ANULAREA si nu REVOCAREA asa cum prevede art.7 din legea contenciosului administrativ, pot invoca exceptia inadmisibilitatii actiunii pe instanta pe motiv ca nu a indeplinit procedura prealabila?Mentionez ca obiectului dosarului pe instant este anulare act administrativ.

Nu puteti invoca exceptia inadmisibilitatii. Sau o puteti invoca, dar ea va fi respinsa. Simplul fapt ca, prin plangerea prealabila, s-a solicitat anularea si nu revocarea actului administrativ nu echivaleaza cu neindeplinirea obligatiei legale de a formula plangere prealabila.