avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 220 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... og 9/2000
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

og 9/2000

...lpa a codului civil modifica si clarifica si nebuloasa din og 9/2000:
Art. 191 - Ordonanţa Guvernului nr. 9/2000 privind nivelul dobânzii legale pentru obligaţii băneşti, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr.26 din 25 ianuarie 2000, aprobată cu modificări prin Legea nr.356/2002, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr.425 din 18 iunie 2002 se modifică şi se completează după cum urmează:
1. Articolul 1 se modifică şi va avea următorul cuprins:
„Art. 1 – (1) Părţile sunt libere să stabilească, în convenţii, rata dobânzii atât pentru restituirea unui împrumut al unei sume de bani, cât şi pentru întârzierea la plata unei obligaţii băneşti.
(2) Dobânda datorată de debitorul obligaţiei de a da o sumă de bani la un anumit termen, calculată pentru perioada anterioară împlinirii termenului scadenţei obligaţiei este denumită „dobândă remuneratorie”.
(3) Dobânda datorată de debitorul obligaţiei băneşti pentru neîndeplinirea obligaţiei respective la scadenţă este denumită „dobândă penalizatoare”.
(4) Dacă nu se precizează altfel, termenul de „dobândă” din prezenta ordonanţă priveşte atât dobânda remuneratorie, cât şi dobânda penalizatoare.
(5) Prin „dobândă” se înţelege nu numai sumele socotite în bani cu acest titlu, dar şi alte prestaţii sub orice titlu sau denumire, la care debitorul se obligă drept echivalent al folosinţei capitalului.”...pentru vizualizarea intregii legi am incarcat un fisier in doc utile...
Ultima modificare: Marți, 30 Noiembrie 2010
ContSters4579, utilizator
Cel mai recent răspuns: tudorioan , utilizator 11:16, 1 Decembrie 2010
Am si eu o intrebare de unde ai luat tot ce scrie de la pct (2) la (5)?

(2) Dobânda datorată de debitorul obligaţiei de a da o sumă de bani la un anumit termen, calculată pentru perioada anterioară împlinirii termenului scadenţei obligaţiei este denumită „dobândă remuneratorie”.
(3) Dobânda datorată de debitorul obligaţiei băneşti pentru neîndeplinirea obligaţiei respective la scadenţă este denumită „dobândă penalizatoare”.
(4) Dacă nu se precizează altfel, termenul de „dobândă” din prezenta ordonanţă priveşte atât dobânda remuneratorie, cât şi dobânda penalizatoare.
(5) Prin „dobândă” se înţelege nu numai sumele socotite în bani cu acest titlu, dar şi alte prestaţii sub orice titlu sau denumire, la care debitorul se obligă drept echivalent al folosinţei capitalului.”...pentru vizualizarea intregii legi am incarcat un fisier in doc utile...
ovi_dragomir, despre ce este vorba, ma refer la ce ai postat: proiect de lege pentru punerea in aplicare a noului Cod civil adoptat de Parlamentul Romaniei prin Legea nr.287/2009? Daca este asa, atunci referirea la O.G. nr.9/2000 care a fost modificata si completata prin acel proiect de act normativ nu are niciun efect! In fapt, s-a incercat clarificarea unor prevederi si atat! Va mai dura pana cand noul Cod civil va intra in vigoare! Doar traim in Romania, nu?
...asa e,e doar un proiect insa e un mare pas inainte pt ca og 9/2000 in forma actuala e plina de incertitudini...
Acel "pas mare" ar trebui facut prin adoptarea acelui proiect de lege cat mai curand posibil! Deja a trecut prea mult timp de cand Ministerul Justitiei la supus dezbaterii publice!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum se socoteste dobanda legala pentru sumele incasate abuziv intr-un contract de credit? burdy_1 burdy_1 Speta este urmatoarea: - contract de credit in CHF incheiat in 2008 - s-a deschis proces pe clauze abuzive - instanta a dispus efectuarea unei expertize ... (vezi toată discuția)
Dobanda legala pentru drepturi salariale obtinute prin sentinta judecatoreasca snic snic Buna ziua, Pentru drepturi salariale neplatite la timp, conform prevederilor contractului colectiv de munca, instanta obliga un angajator sa plateasca ... (vezi toată discuția)
Restituire imprumut in transe eugen82 eugen82 Cu mai bine de un an in urma am imprumutat pe cineva cu suma de 10.000 euro pentru 3 luni. Am redactat in scris un act. I-am dat numarul meu de cont in ... (vezi toată discuția)