Forum Discuţii juridice Executare silită dobanda legala pentru drepturi salariale obtinute prin ...
Discuție deschisă în Executare silită

dobanda legala pentru drepturi salariale obtinute prin sentinta judecatoreasca

Buna ziua,

Pentru drepturi salariale neplatite la timp, conform prevederilor contractului colectiv de munca, instanta obliga un angajator sa plateasca salariatilor sai dobanda legala aferenta sumelor datorate, calculata de la data scadentei la data platii efective.
Ce dobanda se aplica in acest caz, dobanda remuneratorie sau dobanda penalizatoare (conform prevederilor Ordonantei nr. 13/2011)?

Multumesc

OG 13/2011, art. 1 alin.(2) " Dobânda datorată de debitorul obligaţiei de a da o sumă de bani la un anumit termen, calculată pentru perioada anterioară împlinirii termenului scadenţei obligaţiei, este denumită dobândă remuneratorie. "