Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

somaj

am deschis o firma si am angajati preluati de la alta firma dupa 4 luni pot sa le dau somaj
Daca salariatii respectivi au 12 luni de activitate, da. Cel putin asa era inainte legea, acum nu stiu daca nu cumva au aparut sau vor aparea modificari, in sensul ca nu vor mai fi suficiente 12 luni ci 18 luni
1. Salariatii vor putea beneficia de indemnizatie de somaj daca le incetati CIM cu art.65 din Codul muncii (desfiintarea postului) si daca in ultimele 24 de luni ei au 12 luni lucrate si cotizate la somaj.
2. Cele 12 luni nu trebuie sa fie neaparat consecutive si nici neaparat la acelasi angajator.