Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Reducerea varstei de pensionare pentru perioada ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Reducerea varstei de pensionare pentru perioada lucrata in grupa II de munca

CU RESPECT VA ROG SA MI SPUNETI LA CE VIRSTA AS INTRA IN PENSIE DE LIMITA DE VIRSTA .BARBAT NASCUT PE 04 IUNIE 1952 DIN IULIE 2004 PENSIONAT DE BOALA GR 3 ,STAGIU COMPLET 32 ANI 11 LUNI 18ZILE ,STAGIU ASIMILAT 1 AN 3LUNI 22 ZILE ,STAGIU POTENTIAL 2 ANI 0 LUNI 12 ZILE. IN GR 2 CONFORM LG 3 1977 AM 25 ANI 3 LUNI 24 ZILE .
Ati scris stagiile din decizia de pensie? :)

Mai verificati-le inca o data. Stagiul complet de cotizare nu are cum sa fie de 32 de ani si 11 luni. Este important care este stagiul realizat de cotizare.
VA ROG SA MA SCUZATI ! REIAU,.STAGIUL COMPLET ESTE DE 35 ANI.STAGIUL DE COTIZARE REALIZAT ESTE DE 32 ANI 11 LUNI 10 ZILE .TOATE DATELE SINT DE PE ULTIMA DECIZIE DE PENSIE DIN 14 02 2008.VA MULTUMESC ANTICIPAT .=D>.
Cu stagiul aferent perioadei lucrate in grupa II de munca, care este de 6 ani si 3 luni, ati realizat si depasit stagiul complet de cotizare de 35 de ani. In aceste conditii, puteti beneficia de pensie pentru limita de varsta la 59 de ani si 6 luni, varsta standard de pensionare de 65 de ani fiind redusa cu 5 ani si 6 luni pentru perioada lucrata in grupa II de munca.
CU RESPECT! REVIN SI INTREB CA SIGUR NU AM INTELES CUM SE SCAD CEI 6 ANI SI 3LUNI .DACA SE SCAD DIN 65_6 ANI SI 3 LUNI =58 SI 9LUNI VA ROG SA NU VA SUPARATI CA INSIST .
Scuze ca intervin si eu aici.Am o retinere si anume :ca in stagiul de 32 ani 11 luni si 10 zile ar putea sa fie inclusi si cei 6 ani si 3 luni de spor.De ce spun acest lucru? Nu-mi dau pace cei 2 ani si 12 zile stagiu potential.Oricum decizia din 14/02/2008 nu poate fi ultima,mai este una dupa septembrie 2009 cand s-a aplicat O.U.G.100/2008.Eu m-as multumi sa gresec eu si sa poata iesi dansul la pensie. O noapte linistita.