Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale asociat plecat din tara
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

asociat plecat din tara

Sunt asociat si administrator la o S.C., in cazul in care as pleca din tara pe o perioada mai mare (cca un an) pot imputernicii pe cineva sa ma reprezinte si sa semneze in locul meu???
hambra, utilizator
Categoric ca da!
Raspunsul ar trebui circumstantiat, in sensul ca nu se poate administra o societate de la distanta. Optiunile sunt:1) mai numiti un administrator, mentionand in actul constitutiv ca cei doi lucreaza separat.
2) delegati conducerea societatii unui director.

E important pentru ca:
a) reprezentantii societatii trebuie inregistrati la registrul comertului, iar numirea nu poate fi o procura;
b) in foarte multe cazuri ar fi nevoie de o procura speciala, pe care ma indoiesc ca veti vrea sa o dati din strainatate, cu interpret...
depinde pentru ce aveti nevoie sa delegati pe cineva. de exemplu pentru reprezentare in fata terilor, pentru contracte comerciale, in banca, pentru efectuare de plati, se poate delega cineva cu o simpla procura notariala.
Pentru orice ar fi, procura trebuie sa fie speciala. Sa nu uitam ca reprezentantii societatii (i.e. cei care reprezinta in mod constant, chiar si numai in relatie cu anumite entitati) au obligatia de a se inregistra la RC.
nu cred ca ar trebui confundati termenii de reprezentanti ai societatii cu mandatari. mandatul(prin procura autentica ) acopera o arie foarte vasta de obicei, si nu e obligatoriu sa-l declari la registrul comertului pentru a fi valabil. eu reprezint in momentul de fata 6 societati prin astfel de procuri cam de un an si jumatate si am acces peste tot, inclusiv in banca, drept de semnatura si de a negocia contracte, etc. in fond cam asta presupune ca cineva sa te reprezinte pentru bunul mers al societatii:)