Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Prelungire contract de munca
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Prelungire contract de munca

Un act aditional de prelungire a contractului individual de munca se transmite in revisal cu o zi inainte de prelungire sau se poate si in aceeasi zi?
In acest caz, registrul se transmite in termen de 5 zile de la data la care au intervenit modificari ale duratei c.i.m.
HOTÃRÂRE nr. 37 din 15 ianuarie 2010
pentru modificarea şi completarea Hotărârii Guvernului nr. 161/2006 privind întocmirea şi completarea registrului general de evidenţă a salariaţilor
2. La articolul 3, după alineatul (2) se introduc două noi alineate, alineatele (2^1) şi (2^2), cu următorul cuprins:
"(2^1) La angajarea fiecărui salariat, elementele prevăzute la alin. (2) lit. a)-d) se înregistrează în registru cel târziu în ziua lucrătoare anterioară începerii activităţii de către salariatul în cauză.
(2^2) Elementele prevăzute la alin. (2) lit. e) se înregistrează în registru la data încetării contractului individual de muncă."
3. La articolul 4, alineatul (1) se modifică şi va avea următorul cuprins:
"Art. 4. - (1) Angajatorii au obligaţia de a transmite registrul în formă electronică la inspectoratul teritorial de muncă în a cărui rază teritorială îşi au sediul sau domiciliul, după caz, cel târziu în ziua lucrătoare anterioară începerii activităţii de către primul salariat".

Nu se prevede nimic in legatura cu actele aditionale la contractele de munca.
Popa Adrian, Contabil
lucian__ a scris:

.....
Nu se prevede nimic in legatura cu actele aditionale la contractele de munca.

1. HG nr.37/2010 nu modifica toate prevederile HG nr.161/2006 ...prin urmare, nu are nicio legatura HG nr.37/2001 cu intrebarea user-ului.

2. Temeiul legal al intregii proceduri de transmitere al REVISAl-ului il constitutie HG nr.161/2006 , cu modificarile si completarile ulterioare.

3. Art.4 alin.4 din HG nr.161/2006 prevede ca : Registrul se transmite la inspectoratul teritorial de munca in a carui raza teritoriala isi are sediul sau domiciliul angajatorul, in cazurile mentionate la alin. (3), in termen de 5 zile de la data la care au intervenit modificari ale elementelor prevazute la art. 3 alin. (2).