avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 669 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Divizarea asimetrica
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Divizarea asimetrica

As dori sa stiu daca exista prevederi legale de data recenta care interzic divizarile asimetrice. Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Cosmin Gabriel Buznea , Evaluator 20:44, 2 Decembrie 2010
singura modificare apare in Hotararea 1014/2010 dar neavand mai multe date priivnd societatea care se divizeaza nu putem sa va raspundem mai concret ..cititi Hitararea , Normele si vedeti daca vi se aplica
Multumesc pt raspuns. Am cautat Hotararea 1014/2010 si am gasit urmatoarele acte normative:
1. DECRET nr. 1.014 din 21 octombrie 2010 privind acordarea gradului de general de brigada cu o stea, in retragere, unui colonel in retragere din Ministerul Apararii Nationale

2. HOTARARE nr. 1.014 din 6 octombrie 2010 privind aprobarea infiintarii pe langa Senatul Romaniei a unor activitati finantate integral din venituri proprii

3. DECIZIE nr. 1.014 din 8 iulie 2010 referitoare la exceptia de neconstitutionalitate a dispozitiilor art. 255-256^2, art. 281 si art. 283-287^18 din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 34/2006 privind atribuirea contractelor de achizitie publica, a contractelor de concesiune de lucrari publice si a contractelor de concesiune de servicii.

Cum primele doua in mod cert nu fac referire la divizari, voi parcurge ”decizia”. Mi-ar fi insa de mare ajutor daca mi-ati confirma inca odata nr. actului normativ si anul emiterii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Litigii de munca ContSters427129 ContSters427129 Buna ziua. Admite apelul declarat de Institutul XX împotriva sentintei civile nr. 244/10.02.2016 a Tribunalului Iasi, sentintă pe care o schimbă în ... (vezi toată discuția)
Mai este in vigoare? Radamante Radamante \\"HOTARARE Nr. 281 din 17 iunie 1993 (.....)In baza prevederilor Legii salarizarii nr. 14/1991\' Guvernul Romaniei hotaraste:(...) Codul muncii 2003: ... (vezi toată discuția)
Respectarea contractului colectiv de munca (ccm) pupazagrigore pupazagrigore In 16iunie 2013 am fost pensionat la termen.Prin CCM aveam dreptul la 12 salarii medi pe unitate pe care nu le-am obtinut motivatia fiind ordonanta(lege) data ... (vezi toată discuția)