Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Diferente la deducerea de baza
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Diferente la deducerea de baza

Buna ziua!
Doresc sa stiu la un venit brut de 1000 lei, tarifar orar 5.68, realizat regim normal: 168 ore,concediu de odihna 8 ore, ramas de plata este cat? Net. Pe fluturas apare 709 lei.E corect?
Observ diferente la deducerea de baza,comparand 2 fluturase- luni diferite,prima deducere 230,a doua 250. E normal?
Va multumesc mult!
Nu prea este corect, pt 1000 de lei deducerea este de 250 de lei, iar restul de plata adica net 741 lei
Trebuia sa primesc mai mult sau nu? Am anumite neclaritati si de aceea insist.Am primit 709 lei. Dar meritam 741 lei? X-(
Valoarea tichetelor este exclusa , nu are importanta , nu? Valoarea era 183 lei, in caz ca ar avea.
Dupa calcul somaj,CAS,sanatate,raman 835lei. Cum calculez de aici pana la suma finala pe care trebuie s-o primesc? Asta sa ma ajute pe viitor...
Va multumesc!
ContSters195975, utilizator
Daca luati tichete de masa, atunci e un pic diferit, deoarece la cei 1000 de lei se adauga contravaloarea tichetelor(ex. 183 lei), rezultand un venit brut de 1183, dupa care se scad contributiile calculate la salariul de 1000 de lei (165 lei), raman 1018 lei se scade deducerea 230 lei in cazul de fata, deoarece aceasta se calculeaza la venitul brut adica 1183 lei, aflati astfel venitul impozabil (788 lei) la acesta se calculeaza un impozit de 16% adica 126 lei.
din 1018 se scade impozitul si contravaloarea tichetelor si raman exact 709 lei deci este corect.
Ase e, pana la urma am gasit problema si eu.Salariul brut e de 1183,tichete+venit brut, nu de 1000 lei cum calculasem initial.
#-o (trebuia mai multa atentie din partea mea)
Si calculam deducerea la 250...
Ceea ce era gresit, luand in calcul ca suma depaseste 1000 lei.
Mii de multumiri si respect!