Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... expertiza defectuasa in granituire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

expertiza defectuasa in granituire

Am facut o expertiza judiciara care a confirmat faptul ca dreptatea e de partea mea, adica trebuie respectata intabularea terenului meu din CF. Problema apare in schita expertizei care suprapune gresit schita din CF peste masuratorile din teren astfel ca linia despartitoare dintre terenuri e gresita.
Intrebare: pot cere instantei sa se pronunte doar folosind documentatia de intabulare fara schita expertizei, aducand argumentele de rigoare?
Daca s-a dispus expertiza judiciara , nu puteti cere instantei sa nu tina cont de expertiza.
Puteti arata totusi greseala materiala din cuprinsul experetizei , si sa cererti instanteti sa oblige expertul la corectarea lucrarii conform pentru a corespunde adevarului .
indicat e sa faceti obiectiuni la raportul de expertiza.
Expertiza am cerut-o eu, nu a dispus-o instanta si este corecta din punct de vedere al concluziei. Nu sunt de acord cu schita expertizei care reda linia intabularii. Eu doresc respectarea planului de amplasament si identificare al imobobilului inscris in cartea funciara nu transpunerea expertului pe schita.