avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 624 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... va rog astept un rasp urgent
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

va rog astept un rasp urgent

Buna ziua.Am si eu o mare problema.Acum cativa ani am facut un imprumut bancar pentru prieteni mei.Acum ei nu au mai platit ratele si am fost contactata la locul de munca deoarece imi va face oprire pe salariu deoarece am o datorie de 26000 ron.Cum as putea face sa ii oblig pe ei sa plateasca aceasta suma de bani?Cand am facut imprumutul si i-am dat banii nu am facut nici o hartie notariala.Acum mai pot face ceva?am nevoie urgent de raspunsul dumneavoastra cat mai rapid daca se poate.Va multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: gigelas , utilizator 11:13, 3 Decembrie 2010
tot ce puteti face este o plangere penala pentru abuz de incredere sansele de a i obliga sa plateasca de buna voie sunt foarte mici.. poate aceea plangere ii va mai speria un pic
Dar pot merge la banca sa fac un contract de novatie???:(
Din moment ce imprumutul de la banca este facut de dvs.,iar dvs. ati dat banii altcuiva (sub forma de imprumut) - fara a avea nicio dovada ca ati dat acei bani,cum credeti ca veti putea dovedi ca ati dat banii "prietenilor" dvs. ?
Puteti face oricate plangeri doriti... Daca respectivii nu recunosc faptul ca le-ati dat banii,cum dovediti acest aspect,atat la audierea dvs. de catre procuror,cat si in fata instantei ? Aici se merge cu probe certe...
Deocamdata,sunteti buna de plata ! Iar banca,o sa va execute silit,pana la recuperarea creantei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua.am o intrebare ,am facut un credit in germania pe numele ... deliaioana deliaioana Buna ziua.am o intrebare ,am facut un credit in germania pe numele meu si al fostului meu prieten, După despărțire,era vorba ca va plăti el jumătatea ... (vezi toată discuția)
Cesiune de creanta sau novatie cu schimbare de creditor smeagull smeagull Buna seara, Dintre cesiunea de creanta si novatie, ce credeti ca ar fi mai potrivit (=apropiat de starea de fapt) in speta de mai jos: Intre A1 si B ... (vezi toată discuția)
Probleme plata poprire firma pentru un manager images images Buna ziua, un prieten are o firma destul de mare si este patron. Problema a intervenit cand a descoperit ca unul din managerii sai are mai probleme pe plan ... (vezi toată discuția)