Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... va rog astept un rasp urgent
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

va rog astept un rasp urgent

Buna ziua.Am si eu o mare problema.Acum cativa ani am facut un imprumut bancar pentru prieteni mei.Acum ei nu au mai platit ratele si am fost contactata la locul de munca deoarece imi va face oprire pe salariu deoarece am o datorie de 26000 ron.Cum as putea face sa ii oblig pe ei sa plateasca aceasta suma de bani?Cand am facut imprumutul si i-am dat banii nu am facut nici o hartie notariala.Acum mai pot face ceva?am nevoie urgent de raspunsul dumneavoastra cat mai rapid daca se poate.Va multumesc anticipat
tot ce puteti face este o plangere penala pentru abuz de incredere sansele de a i obliga sa plateasca de buna voie sunt foarte mici.. poate aceea plangere ii va mai speria un pic
Dar pot merge la banca sa fac un contract de novatie???:(
Din moment ce imprumutul de la banca este facut de dvs.,iar dvs. ati dat banii altcuiva (sub forma de imprumut) - fara a avea nicio dovada ca ati dat acei bani,cum credeti ca veti putea dovedi ca ati dat banii "prietenilor" dvs. ?
Puteti face oricate plangeri doriti... Daca respectivii nu recunosc faptul ca le-ati dat banii,cum dovediti acest aspect,atat la audierea dvs. de catre procuror,cat si in fata instantei ? Aici se merge cu probe certe...
Deocamdata,sunteti buna de plata ! Iar banca,o sa va execute silit,pana la recuperarea creantei.