Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Buna ziua.am o intrebare ,am facut un credit in ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Buna ziua.am o intrebare ,am facut un credit in germania pe numele ...

Buna ziua.am o intrebare ,am facut un credit in germania pe numele meu si al fostului meu prieten,
După despărțire,era vorba ca va plăti el jumătatea rămasă, eu achitând pana atunci cealaltă jumătate singura .
Ideea este ca este pus oprire pe contul meu si el nu vrea sa plătească.
Dacă am dovadă niste mesaje în care îi spun sa plătească, plus transferuri bancare de pe contul de credit in contul lui personal pot sa il dau in judecata in romania pt abuz de incredere ,de exemplu?
Sau ce as putea sa fac,căci în germania mi sa zis ca voi plati eu atat timp cat am venit
daca sunteti ambii in Romania, va indreptati impotriva lui cu o actiune in regres. mergeti la un avocat sa va vada contratul de imprumut. Daca sunteti in Germani, va judecati acolo.
Important e sa aveti ce sa ii luati ca degeaba veti avea castig de cauza in instanta.
gi-jane2, moderator
Nu are nimic pe numele lui,însă se poate pune oprire pe salariu sau asta pot doar băncile să facă?
Va multumesc
Poate fi executata silit prin poprire pe salariu, sigur. Deci aveti de unde sa va luati banii , cat are un salariu.