Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Declarare furt.Daca nu este furt exista infractiune?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Declarare furt.Daca nu este furt exista infractiune?

Daca i-a disparut o borseta cu cca 15 000 euro uitata pe autoturism dupa ce a facut plinul la benzina si merge sa faca plangere la politie, in cazul in care borseta nu a fost furata si a plecat cu ea pe plafonul masinii cazand ulterior undeva pe drum ar fi vorba de vreo infractiune?
Parerea mea este ca nu ar savarsi nicio infractiune daca declara ca i-a fost furata dar in realitate a plecat cu ea pe plafonul masinii, fara sa stie insa acest lucru si s-a pierdut ulterior, cazand de pe plafon.
Ce parere aveti?
aceeasi parere!
trebuia sa o declare pierduta , stiti ca politia nu vrea sa se incarce cu dosare nerezolvate.Nu e nici o infractiune in cauza.
Ibidem. Una dintre conditiile infaptuirii acestei infractiuni este intentia directa/indirecta, in cazul dat dificil de demonstrat.

"MARIN PREDA : Daca nu respecti un om , atunci ce mai respecti?"

Respect actiunile lor, animalele, bunurile materiale(tablou, statui, curatenie, dumnezeu, etc, toate celelalte care merita respectate. :)
La prima vedere nu ar fi infractiune, insa daca persoana face o declaratie falsa , de furt, iar realitate este vorba doar de o nelijenta, organele de cercetare penala fiind puse la treaba degeaba, persoana poate comite o fapta penala.
Apoi, daca banii erau ai lui proprii , nu ar fi probleme, insa daca apartineau, de pilda, societatii unde lucreaza, sau altei persoane, impotriva lui ar putea fi depusa o plangere si incepute cercetari.
poate declara ca i-a fost furata.