Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Am doua nelamuriri: Este valabila legea ...
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Am doua nelamuriri: Este valabila legea deductibilitatii limitate a unei polite de asigurare private si daca fac o Activitate indepedenta

Buna ziua,
Am un PFA cu codul CAEN principal: 6202, Activitati de consultanta in tehnologia informatiei, pe langa acesta mai am auxiliar adaugate si codurile CAEN: 6203, 6209, 6311

Prima nelamurire:
Citind am gasit urmatoarea afirmatie:
Legea 204/2006 privind pensiile facultative, Codul Fiscal si Codul de procedura fiscala prevad deductibilitatea contributiilor la fonduri de pensii private facultative (Pilonul III) din baza de calcul a impozitului pe salariu, in limita a 400 de euro pe an.

Ca persoana fizica am o asigurare de viata privata , iar valoarea contributiei este aproximativ 750RON/an
Pot deduce aceasta cheltuiala pe PFA conform Legea 204/2006?

A doua nelamurire vis a vis de tipul de activitate dependenta sau independenta:

Prestez servicii IT de consultanta si intretinere unei firme aflata la 15km de sediul meu social fara sa ma deplasez fizic cu autovehicolul la fiecare solicitare la sediul firmei respective. Ma deplasez fizic la sediul firmei respective doar atunci cand apare o problema ca numai functioneaza fizic acel echipament, respectiv serverul.
Astfel rezolv toate solicitarile clientului pe parte de aplicatii prin conexiunea mea de Internet de pe laptopul meu de la sediul meu conectandu-ma de la distanta la echipamentul firmei respective aflata in locatia respectiva pentru a rezolva solicitarea.

Cum se considera aceasta activitate?

Multumesc
Codul fiscal, art. 48 (5) prevede: Următoarele cheltuieli sunt deductibile limitat: .., g) contribuţiile efectuate în numele angajaţilor la fonduri de pensii facultative, în conformitate cu legislaţia în vigoare, în limita echivalentului în lei a 400 euro anual pentru o persoană;
Activitatea desfasurata de PFA este independenta, in cazul dvs.