Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cetateni romani casatoriti in spania ,actele de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cetateni romani casatoriti in spania ,actele de casatorie sunt valabile si in romania

in caz ca socrul meu {bolnav grav}pleaca dintre noi eu ca nora casatorita cu fiiul lui in spania,am dreptul la mostenirea sotului meu? sau fetita noastra de 1 an si 6 luni minora?multumesc :">
Sotul dvs. e decedat?
nu este decedat ,dar este plecat din tara
Am inteles. Dvs. nu aveti drept de mostenire la decesul socrului dvs.
La mostenirea lui vin sotia supravietuitoare ( daca exista) si descendentii lui ( copii in viata sau daca sunt decedati, copiii acestora). Deci nici fetita dvs. nu vine la mostenirea bunicului, pt ca tatal ei este in viata si va culege el.
Ii recomand sotului dvs., daca nu este in tara si se intampla ceva, sa mearga in termen de 6 luni la consulatul roman din tara respectiva sa dea o declaratie de acceptare a succesiunii, apoi in termen de 2 ani sa dezbata succesiunea, pt a nu plati impozit.
multumesc pt raspuns