Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua

Doresc sa va adresez si eu o intrebare: mi-am depus demisia la actualul loc de munca de o sapt. insa nu doresc sa ma mai prezint si in cursul saptamanii actuale. Care ar fi consecintele neprezentarii la locul de munca in perioada de preaviz? (in ca am zile de concediu pe care nu le pot lua si nu pot ajunge la o intelegere cu angajatorul - am incercat)
posibilitatea de a lucra 4 ore se aplica si in cazul demisiei sau doar in cazul concedierii?
Va multumesc!
Bua ziua. Trebuie sa stati 8 ore, doar la concediere e 4 ore. In preaviz trebiue sa mergeti toate cele 15 zile calandaristice.
Buna ziua !
In cazul in care exista acordul partilor se poate renunta si la preaviz ....
Sanctiuni .... se poate inceta diciplinar CIM, in conditiile codului muncii .... perioada CO neefectuat trebuie platita de angajator .
aveti voie sa va luati concediu in preaviz, daca nu va prezentati la munca in preaviz va pune nemotivata si va desface cim disciplinar
monique2009 a scris:

Doresc sa va adresez si eu o intrebare: mi-am depus demisia la actualul loc de munca de o sapt. insa nu doresc sa ma mai prezint si in cursul saptamanii actuale. Care ar fi consecintele neprezentarii la locul de munca in perioada de preaviz? (in ca am zile de concediu pe care nu le pot lua si nu pot ajunge la o intelegere cu angajatorul - am incercat)
posibilitatea de a lucra 4 ore se aplica si in cazul demisiei sau doar in cazul concedierii?
Va multumesc!

1. Nerespectarea de către salariat a termenului de preaviz reprezintă abatere disciplinară, care justifică sancţionarea sa disciplinară, inclusiv prin desfacerea contractului de muncă.

2. Pe durata preavizului contractul individual de muncă continuă să îşi producă toate efectele.
Prin urmare, timpul de munca pe durata preavizului in cazul demisiei este cel mentionat in c.i.m., iar pe perioada de preaviz se poate lua C.O.