avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 669 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua

Doresc sa va adresez si eu o intrebare: mi-am depus demisia la actualul loc de munca de o sapt. insa nu doresc sa ma mai prezint si in cursul saptamanii actuale. Care ar fi consecintele neprezentarii la locul de munca in perioada de preaviz? (in ca am zile de concediu pe care nu le pot lua si nu pot ajunge la o intelegere cu angajatorul - am incercat)
posibilitatea de a lucra 4 ore se aplica si in cazul demisiei sau doar in cazul concedierii?
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 15:51, 6 Decembrie 2010
Bua ziua. Trebuie sa stati 8 ore, doar la concediere e 4 ore. In preaviz trebiue sa mergeti toate cele 15 zile calandaristice.
Buna ziua !
In cazul in care exista acordul partilor se poate renunta si la preaviz ....
Sanctiuni .... se poate inceta diciplinar CIM, in conditiile codului muncii .... perioada CO neefectuat trebuie platita de angajator .
aveti voie sa va luati concediu in preaviz, daca nu va prezentati la munca in preaviz va pune nemotivata si va desface cim disciplinar
monique2009 a scris:

Doresc sa va adresez si eu o intrebare: mi-am depus demisia la actualul loc de munca de o sapt. insa nu doresc sa ma mai prezint si in cursul saptamanii actuale. Care ar fi consecintele neprezentarii la locul de munca in perioada de preaviz? (in ca am zile de concediu pe care nu le pot lua si nu pot ajunge la o intelegere cu angajatorul - am incercat)
posibilitatea de a lucra 4 ore se aplica si in cazul demisiei sau doar in cazul concedierii?
Va multumesc!


1. Nerespectarea de către salariat a termenului de preaviz reprezintă abatere disciplinară, care justifică sancţionarea sa disciplinară, inclusiv prin desfacerea contractului de muncă.

2. Pe durata preavizului contractul individual de muncă continuă să îşi producă toate efectele.
Prin urmare, timpul de munca pe durata preavizului in cazul demisiei este cel mentionat in c.i.m., iar pe perioada de preaviz se poate lua C.O.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum se demisioneaza? tundi tundi am o problema,va rog sa ma ajute cineva. lucrez la o firma de 1 an si acum vreau sa demisionez (vezi toată discuția)
Plecarea de la locul de munca loa94 loa94 Buna ziua, As dori sa stiu ce se poate intampla daca plec de la locul de munca ( nu ma prezint la servici ). Doresc sa fac chestia asta deoarece nu voi fi ... (vezi toată discuția)
Buna ziua! ma aflu in situatia urmatoare; angajata la o firma ... denisa25 denisa25 Buna ziua! Ma aflu in situatia urmatoare; Angajata la o firma cu contract facut la distanta. Pe per.nedeterminata, 8 h! .eu intr un oras , firma in alt oras ... (vezi toată discuția)