Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... shoping internet
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

shoping internet

Validitate confirmare comanda internet...
Am facut astazi o comanda catre un anumit site de comert electronic,am facut comanda ,m-am inregistrat conform politicii site-ului,am urmat toti pasii,am receptionat pe mail factura proforma cu toate datele(date personale,produs pret......etc),si astept sa fiu contactat.Acum vine partea pt.care va solicit sprijinul: am cumparat (prin sistem de plata ramburs) un laptop si factura emisa de catre furnizor este de 300ron!!!!!!!!!!!!!!!Legea 265/2002 este aplicabila in acest caz?Se poate eluda furnizorul de la trimiterea comenzii ,chiar daca produsul este pe stoc...etc?Din cate cunosc cei de la emag,au avut o speta similara,rezolvata prin onorarea tuturor comenzilor.Multumesc anticipat pt ajutor.
d.flory, utilizator
Va multumim pentru comanda facuta pe ..........ro.
Veti regasi mai jos pasii premergatori finalizarii comenzii, informatiile pentru achitarea facturii proforme, precum si factura proforma:

Pasul 1.
a) Verificati corectitudinea informatiilor din factura proforma (adresa livrare si/sau facturare);
In cazul depistarii unor erori, va puteti autentifica in contul ...........ro si sa le corectati sau ne puteti contacta la numarul de telefon ................. pentru a va oferi suport.
b) Veti fi contactat telefonic de catre un consultant V........., pentru a confirma comanda si pentru a fi instiintat despre disponibilitatea si termenul de livrare a produselor.

Pasul 2.
Daca produsele sunt disponibile, puteti achita factura:
a) in numerar, daca sunteti din Bucuresti, in momentul ridicarii produselor de la sediul V..... din Str. Foisorului, Nr. 146, sector 3, Bucuresti.
b) prin OP (ordin de plata) in baza facturii proforme emise de V........
Livrarea produselor se va face dupa confirmarea platii pe e-mail la comenzi@...........ro, atasand o copie a OP-ului.
Datele necesare efectuarii platii sunt:
Beneficiar: SC ........................ 2008 SRL
Cod Fiscal: RO .................
Adresa: BUCURESTI, str. Foisorului nr 146, sector 3

c) prin ramburs (plata la livrare) - plata se efectueaza agentului firmei de curierat, in momentul primirii produselor. Alegerea acestei optiuni implica plata unei taxe suplimentare in valoare de 6.00 RON.

Pasul 3.
Veti primi un email in momentul in care produsele sunt preluate de firma de curierat pentru a fi livrate.
De asemenea puteti urmari situatia comenzii dumneavoastra direct din contul V.......

Nume: diaconu florinel
CNP: 173.............................
C.I.: xc 44..................
Adresa: bacau, str.Letea bl.6 sc C ap 15 cod 600080
Banca:
Cont:
Telefon: 0743.......................
E-mail: d.flory@yahoo.com
Adresa de livrare:
bacau, str.Letea bl.6 sc C ap 15 cod 600080, Judet: Bacau

FACTURA PROFORMA nr. 3781
DATA: 06 Decembrie 2010
Cant Produs Total cu TVA
1 x Notebook Lenovo IdeaPad G550L - Intel Pentium Dual-Core T4500, 2.3GHz, 2GB, 320GB

Cadouri

Geanta notebook Lenovo Value Topload 51J0243 - 15 inch
278,95
Subtotal 278,95 ron
Taxa transport 15 ron
Timbru verde 6,2 ron
Total 306,15 ron

Programul nostru de lucru este de Luni pana Vineri intre orele 09:00 - 18:00.
pana sa va trimita factura proforma, dvs ati vazut pretul pe site. tot 300 lei era, sau doar factura e gresita?
Factura era gresita.
factura era gresita.
Asteptati sa vedeti ce se intampla mai departe. Daca va trimit produsul la pretul ala aveti noroc...daca nu...nu.