Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Am accesat fara drept contul de e-mail al fostei ...
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Am accesat fara drept contul de e-mail al fostei iubite - ce se intampla daca ma reclama?

Am si eu o intrebare pt domniile voastre .....de curand m=am despartit de aleasa inimii ...si din cearta in cearta ...am ajuns si am intrat p mail-ul ei ... i-am schimbat parola ... pe hi5 ... i-am schimbat parola ... si din pacate am postat si o poza cu ea nu prea mandra de ceea ce facea .....In aceasta situatie dak m-ar actiona in justitie ...caz penal .... ce-ar putea sa se intample ? va multumesc ...Buna seara
art. 195 c.pen. Violarea secretului corespondenţei
Deschiderea unei corespondenţe adresate altuia ori interceptarea unei convorbiri sau comunicări efectuate prin telefon, telegraf sau prin alte mijloace de transmitere la distanţă, fără drept, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani.
Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează sustragerea, distrugerea sau reţinerea unei corespondenţe, precum şi divulgarea conţinutului unei corespondenţe, chiar atunci când a fost trimisă deschisă sau a fost deschisă din greşeală, ori divulgarea conţinutului unei convorbiri sau comunicări interceptate, chiar în cazul în care făptuitorul a luat cunoştinţă de acesta din greşeală sau din întâmplare.
Dacă faptele prevăzute la alin. 1 şi 2 au fost săvârşite de un funcţionar care are obligaţia legală de a respecta secretul profesional şi confidenţialitatea informaţiilor la care are acces, pedeapsa este închisoarea de la 2 la 5 ani şi interzicerea unor drepturi.
Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate.
Împăcarea părţilor înlătură răspunderea penală.