Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... cerere sistare contributii pensie pfa
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

cerere sistare contributii pensie pfa

Buna seara! Am o mare rugaminte!!! M-am angajat si am inteles ca trebuie sa depun mai multe documente la CNPAS pentru sistarea contributiei la pensii ca pfa. Ati putea sa mi le enumerati si mai ales sa-mi spuneti unde si cum se numeste cererea sau formularul pentru sistarea contributiilor? Va multumesc din suflet!
am avut aceiasi problema ca i.f. si m-i s-a spus ca incetarea contractului cu casa de pensii se face doar prin inchiderea i.f.
La casa de pensii trebuie sa duceti contractul de munca,din care sa rezulte clar ca v-ati angajat,apoi completati formularul ,,solicitare de retragere'' si o sa va programeze dupa cca1 luna sa va luati cartea de munca.
Eu am luat-o pe loc, nu dupa o luna. Cred ca depinde de "bunavointa" persoanelor din spatele ghiseului. Dar oricum, in mod normal, nu au de ce sa-ti mai retina cartea de munca inca o luna. Lamureste-i imperativ ca e cartea ta de munca si n-au de ce sa o mai tina. E dreptul tau sa dispui de ea.
grandanat, utilizator