Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Carte de munca pierduta
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Carte de munca pierduta

Buna ziua. Tatal meu a lucrat la o firma de transport, respectiv ROLI TRANS pana in anul 2000. Am luat legatura cu ei pentru recuperarea cartii de munca, insa mi-au transmis ca nu exista nicio carte de munca pe numele tatalui la firma respectiva. Ce pot face? Cartea de munca a existat la ei.
1. Incercati si la ITM , poate fostul angajator a depus-o acolo.
2. In caz de pierdere, puteti incepe procedura reconstituirii vechimii in munca.
Mergeti la Monitorul Oficial si declarati pierdut carnetul de munca. Dupa aceasta mergeti la fiecare fost angajator pentru a va elibera adeverinte de vechime in munca. In cazul in care angajatorul nu mai exista , depuneti o solicitare in acest sens la ITM.
Art 9 din decretul nr 92/1976 In caz de furt pierdere sau distrugere a carnetului de munca ,se va elibera celui in cauza un carnet de munca duplicat,de catre ultima unitate la care acesta a lucrat sau lucreaza
Daca ultima unitate a fost supusa reorganizari,duplicatul se va elibera de catre unitatea care detine scriptele unitatii reorganizate
De unde achizitionam carnete de munca?
Am inteles ca nu se mai tiparesc...
andad a scris:

De unde achizitionam carnete de munca?
Am inteles ca nu se mai tiparesc...

În lipsa tipizatelor de carnete de muncă, pentru persoanele care şi-au încheiat activitatea se întocmeşte adeverinţa de vechime.

Carnete de munca nu se mai tiparesc, iar de la 01.01.2011 vor dispare definitiv.