Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Contributii la stat PFA si PFI.
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Contributii la stat PFA si PFI.

Buna ziua, #-o
Am activat timp de 7 ani ca lider AVON, cu PFA. Am aflat acum 2 ani ca trebuie sa platim contributii la sanatate. Ok -le-am platit. Acum , am aflat ca trebuie sa platim , retroactiv, si contributii la pensii si la somaj +amenzi, majorari si penalizari, in total sume foarte mari. Vreau sa inchid PFA-UL, nu am mai activat de 2 ani, ce se poate face?Pur si simplu, ne trezim din zi in zi ca mai avem de dat bani, dar nu mai stim unde si cum. De la AVON ni s-a spus , atunci, ca nu platim decat 16%impozit.
Acum, sunt director la o firma de asigurari, am contract de colaborare PFI. Care sunt contributiile care trebuiesc platite?
Va multumesc.#-o
De ce nu folositi optiunea de search. S-a raspuns la aceasta intrebare de sute de ori.
Pentru PFA se plateste impozit si sanatate obligatoriu. Si pensie daca nu sunteti deja asigurat in sistemul social de pensii. Somajul este optional.