avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 214 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... dreptul la mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

dreptul la mostenire

buna ziua.
mama mea in urma divortului a dobandit un apartament suntem 2 frati si ea doreste sa stie care ii sunt drepturile ei in acest apartament si ce act poate sa faca ca noi dupa moartea ei sa nu ne certam si sa stim fiecare ce ne revine . Vreau sa stiu ce drept avem si la bunurile tatalui care intre timp s-a recasatorit.
va multumesc
Cel mai recent răspuns: Ana-Maria Dutescu , Avocat 00:13, 2 Februarie 2011
Mama ta e proprietar deplin pe apartament.
Drepturile copiilor la bunurile parintilor se nasc numai la decesul acestora.
Veti avea dreptul la mostenire si la partea tatalui, alaturi de copiii din cea de-a doua casatorie si de sotia lui, daca va fi in viata la acea data.
Daca mama nu se recasatoreste, bunurile ei va vor reveni in mod egal tie si fratelui tau.
multumesc dar mai am cateva intrebari
trebuie sa ma uit pe actul de partaj sa vad daca are drepturi depline sau pe actul de proprietate?
ce cota ne revine fiecaruia de la tata?

Dreptul de proprietate este un drept absolut.
Ultima modificare: Luni, 10 Martie 2008
Cornel Vasile, Consilier juridic
Mama ta poate dispune de acest apartament. In acest sens, ea il poate instraina.
Dupa moartea mamei voastre va revine la amandoi o cota de 1/2 din apartament, asta in cazul in care nu mai exista alti mostenitori.
Dupa moartea tatalui dvs sunteti mostenitori si beneficiati de o cota parte din masa succesorala lasata de acesta.
Ultima modificare: Luni, 10 Martie 2008
Cornel Vasile, Consilier juridic
Dupa moartea tatalui meu ce inseamna cota parte din masa succesorala adica care este cota care revine copiilor?
ce act poate sa faca mama daca are drepturi depline pe toate bunurile ei ca atunci cand nu o sa mai fie eu si fratele meu sa stim exact ce ne revine fara alte discutii?
3/4 din masa succesorala revin descendentilor , iar o cota de 1/4 sotiei supravietuitoare.
cota este calculata astfel :
1. daca bunurile care intra in masa succesorala sunt bunuri proprii atunci descendentii vor beneficia de o cota de 3/4.
2. daca bunurile care intra in masa succesorala sunt bunuri comune, atunci descendentii vor beneficia de o cota de 3/4 aplicata la 1/2 , adica 3/8 din masa succesorala.

Cota din mostenire ce va revine dupa moartea mamei voastre este stabilita de lege , fiecare dintre voi va revine o cota de 1/2.

Alte discuții în legătură

Succesiune dupa mama pe 2 mase succesorale sorisso2005 sorisso2005 Buna ziua, Am cateva intrebari legate de succesiune. Mama a decedat in 2007 iar succesiunea dupa mama am facut-o acum in 2012. Succesiunea a fost ... (vezi toată discuția)
Casa parintilor Ghinda02 Ghinda02 Daca apartamentul in care locuiesc este al parintilor mei, luat dupa Revolutie, pe numele amandorura voi mostenii vreun procentaj dupa moartea unuia din ... (vezi toată discuția)
Succesiune IONY1972 IONY1972 Buna seara! Mama a decedat acum 7 ani,tatal a decedat de curand.Suntem 2 frati dintre care unul din prima casatorie a tatalui (nu infiat).Mentionez ca nu s-a ... (vezi toată discuția)