Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... dreptul la mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

dreptul la mostenire

buna ziua.
mama mea in urma divortului a dobandit un apartament suntem 2 frati si ea doreste sa stie care ii sunt drepturile ei in acest apartament si ce act poate sa faca ca noi dupa moartea ei sa nu ne certam si sa stim fiecare ce ne revine . Vreau sa stiu ce drept avem si la bunurile tatalui care intre timp s-a recasatorit.
va multumesc
Mama ta e proprietar deplin pe apartament.
Drepturile copiilor la bunurile parintilor se nasc numai la decesul acestora.
Veti avea dreptul la mostenire si la partea tatalui, alaturi de copiii din cea de-a doua casatorie si de sotia lui, daca va fi in viata la acea data.
Daca mama nu se recasatoreste, bunurile ei va vor reveni in mod egal tie si fratelui tau.
multumesc dar mai am cateva intrebari
trebuie sa ma uit pe actul de partaj sa vad daca are drepturi depline sau pe actul de proprietate?
ce cota ne revine fiecaruia de la tata?

Dreptul de proprietate este un drept absolut.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Mama ta poate dispune de acest apartament. In acest sens, ea il poate instraina.
Dupa moartea mamei voastre va revine la amandoi o cota de 1/2 din apartament, asta in cazul in care nu mai exista alti mostenitori.
Dupa moartea tatalui dvs sunteti mostenitori si beneficiati de o cota parte din masa succesorala lasata de acesta.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Dupa moartea tatalui meu ce inseamna cota parte din masa succesorala adica care este cota care revine copiilor?
ce act poate sa faca mama daca are drepturi depline pe toate bunurile ei ca atunci cand nu o sa mai fie eu si fratele meu sa stim exact ce ne revine fara alte discutii?
3/4 din masa succesorala revin descendentilor , iar o cota de 1/4 sotiei supravietuitoare.
cota este calculata astfel :
1. daca bunurile care intra in masa succesorala sunt bunuri proprii atunci descendentii vor beneficia de o cota de 3/4.
2. daca bunurile care intra in masa succesorala sunt bunuri comune, atunci descendentii vor beneficia de o cota de 3/4 aplicata la 1/2 , adica 3/8 din masa succesorala.

Cota din mostenire ce va revine dupa moartea mamei voastre este stabilita de lege , fiecare dintre voi va revine o cota de 1/2.