Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... dreptul la mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

dreptul la mostenire

buna ziua.
mama mea in urma divortului a dobandit un apartament suntem 2 frati si ea doreste sa stie care ii sunt drepturile ei in acest apartament si ce act poate sa faca ca noi dupa moartea ei sa nu ne certam si sa stim fiecare ce ne revine . Vreau sa stiu ce drept avem si la bunurile tatalui care intre timp s-a recasatorit.
va multumesc
@leonarddav
Ati postat mesajul la un topic din 2008, cam ce raspunsuri va asteptati sa primiti? nu mai citeste nimeni mesaje de acum trei ani, trebuia sa deschideti un subiect nou.

Oricum, depinde de cine decedeaza primul dintre cei doi soti. Daca decedeaza ea prima, mostenirea tatalui dvs. se va imparti la 2, celor doi fiii ( dvs. si fratele vitreg) in cote egale. Daca decedeaza el primul, sotia supravietuitoare culege 1/4 si copiii 3/4 impreuna.